Elbląg to najstarsze miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki prowadzonym przez wiele lat wykopaliskom archeologicznym na Starym Mieście obecnie dużo więcej wiadomo o jego początkach. Jak wiele? Dziś - w poniedziałek, 18 marca, w Elblągu opowie o tym dr Grażyna Nawrolska*, która napisała na ten temat książkę.
Elbląska starówka straszliwie ucierpiała w wyniku II wojny światowej. Po wojnie były plany by na jej terenie postawić blokowisko. Ten pomysł, na szczęście, nie został zrealizowany. Ruiny Starego Miasta stały się natomiast poligonem archeologicznym. Prowadzone przez wiele lat wykopaliska pozwoliły lepiej poznać dzieje miasta. Posłuchaj:
This text will be replaced
Spotkanie z dr Grażyną Nawrolską poświęcone jej książce Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny. Honorowy patronat nad publikacją objął prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
"Książka stanowi pierwsze ujęcie dziejów najstarszego miasta Elbląga, omawiające obszernie tak istotne zagadnienia, jak proces lokacji, kształtowanie się przestrzeni miejskiej, gospodarka, kultura duchowa i "problem krzyżacki". Udało się też Autorce nie popaść w nadmierną "materiałowość" przy omawianiu źródeł ruchomych i słusznie potraktowała je głównie jako środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie (...). Udało się Autorce zaprezentować spójny obraz miasta. Dużym walorem jest także uwzględnienie sporej literatury obcojęzycznej, co przy "otwartości" miasta hanzeatyckiego ma niebagatelny walor" - napisał w recenzji książki Grażyny Nawrolskiej prof. Krzysztof Wachowski.
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
* Grażyna Nawrolska - absolwentka archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Studium Podyplomowego Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Pracowniach Konserwacji Zabytków (w oddziałach w Zamościu i Gdańsku) oraz w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. W latach 1980-2010, w pierwszym okresie wspólnie z mężem Tadeuszem - aż do jego śmierci, prowadziła prace archeologiczno - architektoniczne na elbląskim Starym Mieście. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych wydawanych w kraju i zagranicą, uczestniczyła w wielu konferencjach i organizowała wystawy prezentujące wyniki badań. Jest także popularyzatorką dziejów Elbląga.
(na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Elblągu)