Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.02.2013 14:16 Miasto:Olecko Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate"
Nazywam się Miliard
Przemoc to jeden z najważniejszych problemów podnoszonych przez środowiska kobiece. Mówiący m.in. o przemocy spektakl Chóru Kobiet pod batutą Marty Górnickiej w czasie Kongresu Kobiet w Warszawie we wrześniu 2012 r. dostał owacje na stojąco...
Przemoc to jeden z najważniejszych problemów podnoszonych przez środowiska kobiece. Mówiący m.in. o przemocy spektakl Chóru Kobiet pod batutą Marty Górnickiej w czasie Kongresu Kobiet w Warszawie we wrześniu 2012 r. dostał owacje na stojąco... (fot. Agnieszka Jarzębska)

14 lutego - w Walentynki - ludzie ze 190 krajów, także z Polski, zatańczą przeciwko przemocy wobec kobiet. Na razie, jako jedyna miejscowość z województwa warmińsko-mazurskiego, do akcji włączyło się Olecko. 

Taneczno-społeczną kampanię pod nazwą Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising wymyśliła w 2011 roku Eve Ensler, autorka głośnej sztuki teatralnej Monologi waginy, feministka i działaczka antyprzemocowa.

 
Polską "odnogę" akcji pod hasłem Nazywam się Miliard koordynuje fundacja Feminoteka.
 
„Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym 250 tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych! Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary. Mamy dość milczenia kobiet, które nie mówią nikomu, że były gwałcone, nie szukają pomocy, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym gwałt sprowokowały” – czytamy w informacji prasowej towarzyszącej kampanii. 
 
- Taniec to pozytywna energia, to nasze ciało. Wspólny taniec w Walentynki to będzie nasz akt solidarności z kobietami, które doświadczyły przemocy i gwałtu. Chcemy by zobaczyły, że nie są same i poczuły się dowartościowane. Zatańczymy w imieniu tych wszystkich kobiet, które nie będą w stanie tego dnia wyjść na ulice. Będziemy głosem, który je popiera, aby miały odwagę szukać pomocy – powiedziała eswiatowid.pl prezeska fundacji Joanna Piotrowska.
 
Przygotowania do protest-tańca prowadzą już m.in. Katowice, Lublin, Poznań, Trójmiasto, a w naszym regionie - Olecko. 
 
- W Olecku tańca będziemy uczyć się wspólnie, pod okiem instruktorów w trzech terminach: 5, 7 i 12 lutego o godz. 17 w sali teatralnej AGT przy ulicy Partyzantów 2. 14 lutego tańczyć - protestować przeciwko przemocy będziemy na Placu Wolności – informuje Agata Ostrowska z Regionalnego Ośrodka Kultury Mazury Garbate. – Wraz z nami akcję przygotowują: Wolontariat Kultury WspaK i Agnieszka Śnieżyńska. 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11457529

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.