Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2012 16:18 Miasto:Olsztyn Kategoria:Teatr Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Teatr im. Stefana Jaracza
Stawiam na Tolka Banana w olsztyńskim teatrze
(fot. mat. prasowe)

Nakręcony w latach 70. kultowy serial według powieści Adama Bahdaja do dziś cieszy się uznaniem widzów. W najbliższą sobotę, 15 grudnia, jego bohaterowie, ale przeniesieni w czasy nam współczesne, pojawią się na deskach olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.

W telewizyjnym serialu Stanisława Jędryki o grupce trudnej młodzieży wystąpili m.in. Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Teresa Lipowska, Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach.

W olsztyńskiej inscenizacji, która będzie polską prapremierą, Tolka Banana zagra Grzegorz Jurkiewicz, Kariokę – Agnieszka Giza, Oksanę – Katarzyna Kropidłowska, Cegiełkę – Marcin Tyrlik, Filipka – Radosław Hebal, Julka – Paweł Parczewski, a Policjanta – Jarosław Borodziuk. Autorem adaptacji jest Piotr Rowicki.

"Powieść Adama Bahdaja opowiada o losach bandy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie znajdujących dla siebie miejsca w świecie porządkowanym przez propagandę socjalistycznego dyktatu, jak i mieszczańskiej stabilizacji. Do bandy dołącza Julek, chłopiec z dobrego domu, doświadczając inicjacji w prawdziwy, często brutalny świat „nizin społecznych”. Grupa zafascynowana jest tajemniczą postacią Tolka Banana – uosobieniem heroizmu, męstwa i przede wszystkim niezależności. Tolek Banan jest dla nich obietnicą burzliwego i ekscytującego życia.

Olsztyńska realizacja będzie wariacją na temat utworu Bahdaja. Reżyser Piotr Ratajczak, zachowując ramy fabularne utworu, przenosi akcję spektaklu we współczesność, uwzględnia dzisiejszy kontekst społecznych uwarunkowań. Jednakże cel pozostanie niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”. Trzeba jedynie w „trudnej” młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione
" - czytamy w prasowej zapowiedzi spektaklu.     
 

Przedstawienie na Scenie Kameralnej (ul. Pstrowskiego 23) będzie też można zobaczyć 16 grudnia (godz. 17), od 18 do 21 grudnia (godz. 10), od 2 do 4 stycznia (godz. 10) oraz 5 i 6 stycznia (godz. 17).

Fragment spektaklu można obejrzeć w serwisie YouTube - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11459533

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.