Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.10.2012 13:53 Miasto:Olsztyn Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Warmia: Rebelia Kultury
Jedna z prac powstałych w czasie projektu Warmia nju dizajn, fot. - mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Jedna z prac powstałych w czasie projektu Warmia nju dizajn, fot. - mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Niestandardowe działania promujące dziedzictwo i współczesną kulturę Warmii - trwa interesujący program Warmia: Rebelia Kultury.

Warmia: Rebelia Kultury to projekt pilotowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Po wysoko ocenianej przez specjalistów i skutecznej kampanii promującej Mazury jako "cud natury", postanowiono wypromować drugi ważny region w województwie. Warmię wymienia się zwykle jednym tchem z Mazurami i wiele osób nie uświadamia sobie, że są to tereny o odmiennej historii i specyfice. Autorzy kampanii Warmia: Rebelia Kultury chcą pokazać, że Warmia to miejsce wyjątkowe, które należy kojarzyć zarówno z bogatą przeszłością, jak i inspirującą współczesnością, w tym z kulturą z najwyższej półki.

Służą temu rozmaite ciekawe propozycje kulturalne i artystyczne, realizowane w bardziej i mniej znanych miejscach Warmii. Wątki związane z ideą kampanii wpleciono też do programów cyklicznych imprez kulturalnych, takich jak np. trwający do jutra w Olsztynie międzynarodowy festiwal teatralny Demoludy.

Warmia: Rebelia Kultury ma nawet swój manifest:

"Na tej ziemi nigdy nie było łatwo i nigdy nie szło się na łatwiznę.
Nie zabiegano o łatwy poklask i nie schlebiano tanim gustom.
Na tej ziemi ludzie unosili się do Boga i do wyżyn samych siebie.
Nie poddawali się naturalnemu nurtowi zdarzeń, nie podążali utartym szlakiem tylko sami wytyczali szlak.
Budowali zamki pośród dziczy. Nieśli słowo mimo niezrozumienia. Aspirowali do wielkości, do wysokości.
Nie ulegali pokusie poddania się silniejszym, bardziej popularnym żywiołom, naturze ludzkiej i otaczającej dziczy, zjawiskom, trendom.

To dziedzictwo Hozjusza, Krasickiego, Świętej Warmii Kromera daje siłę i fundament do odważnego spojrzenia na współczesność. Obliguje do wybudzenia się Warmii, wyrwania się z kulturowego niedopowiedzenia.

Wymaga to wyraźnego stanowiska, zaznaczonego z religijną siłą i konsekwencją ale bez wyznaniowych czy światopogladowych podziałów.
Wymaga głosu wyraźnie mówiącego:
Warmia to nie Mazury.
Warmia to nie tylko natura.
Warmia to przede wszystkim dziedzictwo kulturowe i wspólnota kulturowa.
To dumna kolebka kultury w tej części świata (...)"
.

Co twórcy projektu proponują mieszkańcom Warmii i przyjezdnym w najbliższym czasie?

Jutro, w sobotę, 20 października, w Biskupcu odbędzie się trzeci - po Ornecie i Kochanówce - multimedialny spektakl muzyki i światła Rebelia w gotyku. Ma on pokazać piękno gotyckiej architektury warmińskiej. W kościele św. Jana Chrzciciela (Plac Kościelny 1) o godz. 20 Natalia Sikora i Piotr Proniuk przedstawią swój projekt Absurdustra - próba Norwida. Wstęp jest wolny.

- To wydarzenie wpisuje się w obchody Dni Papieskich - zapraszamy na koncert, w którym na nowo będziemy mogli zetknąć się z poezją Norwida, jednego z ulubionych pisarzy Jana Pawła II - mówi Radosław Zawadzki, dyrektor departamentu koordynacji promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. - W murach kilkusetniego kościoła, ze specjalnie zaprojektowaną iluminacją, frazy "czwartego Wieszcza" zaśpiewane przez uznanych artystów muszą wręcz zabrzmieć wspaniale.

W ten weekend w Burdągu pod Olsztynem odbędą się warsztaty Nowy Taniec, a stworzony na nich spektakl tańca improwizowanego zostanie pokazany w najbliższą środę, 24 października, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. W Domu Pracy Twórczej Burdąg, pod kierunkiem Marii Stokłosy, perkusisty Wielanda Möllera i performera Konrada Szymańskiego, będzie pracować 19 młodych tancerzy z Olsztyna, Szczytna, Gdańska, Białegostoku, Krakowa, Warszawy i Wiednia.

Natomiast we wtorek, 23 października, o godz. 18, w Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 3), odbędzie się premiera wystawy przygotowanej w ramach projektu Warmia nju dizajn. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Edyta Jurkowska, artystka urodzona i mieszkająca na Warmii - w Olsztynie, postanowiła sprawdzić czy historyczny strój warmiński - element regionalnego wzornictwa można wykorzystać w nowoczesny, niebanalny sposób. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca, pamiętamy wszak sukces koronki z Koniakowej, którą wykorzystano w damskiej bieliźnie, a od kilku lat powodzeniem cieszą się zdobione wzorami podhalańskimi nowoczesne meble, torebki czy ceramika.

"Warmia nju dizajn ma udowodnić, że to, co przemija lub naturalną koleją rzeczy zmienia się, tak jak np. strój, moda, przedmioty codziennego użytku, nie oznacza wykluczenia i zapomnienia. To, co stare, przypomina o tożsamości i korzeniach, a przekazane we współczesnej formie pozwala odkryć bogactwo miejsca, w którym żyjemy, a przede wszystkim odkryć na nowo wzornictwo
warmińskie zarówno młodym jak i starszym"
- czytamy w prasowej zapowiedzi wystawy.

W Kamienicy Naujacka będzie można zobaczyć głównie prace malarskie, wykonane na płótnie w technikach mieszanych, ale także przedmioty codziennego użytku, na które przeniesiono pewne elementy z płócien. Po Olsztynie wystawę Warmia nju dizajn obejrzą mieszkańcy Warszawy i Wrocławia.

Więcej na temat kampanii znajdziesz na stronie rebeliakultury.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12322
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 12212012

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.