Rusza I Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych w Olsztynie. W wydarzeniu weźmie udział dwanaście najlepszych polskich firm poprodukcyjnych. Przegląd rozpoczyna się dziś (21 września) i potrwa trzy dni.
Celem przeglądu jest upowszechnienie wiedzy o formach kreowania współczesnego świata cyfrowego w zarówno w fotografii jak i w filmach wideo czy animacji. Zaprezentowane zostaną między innymi projekcje filmowe z prezentacją "making off" - czyli jak zostały zrobione takie filmy jak: Antychryst, Sala samobójców, Bitwa Warszawska czy Listy do M. W planach są również specjalne warsztaty w ramach których zostaną zaprezentowane najciekawsze efekty specjalne, jakie pojawiły się w polskim kinie w ostatnich latach.
Ale to nie wszystko. W ramach przeglądu, we współpracy z Sekcją Scenografów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, organizatorzy zapraszają także do DKF ZA, działającym przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, na cykl filmów pokazujących szczególne osiągnięcia w polskiej scenografii filmowej. Na początek, w piątek, 21 września o godzinie 18.00 odbędzie się projekcja filmu Stara Baśń oraz spotkanie ze scenografem Andrzejem Halickim.
Przeglądowi Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych towarzyszyć będzie przegląd prac studenckich Wirtualna scenografia i efekty specjalne jako element współczesnej narracji medialnej i naukowej, który organizuje Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz wystawa prac graficzki, Mai Borowicz, wykonane w technice digital painting.
Pokazy i spotkania odbywać się będę w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Kinie Helios Olsztyn i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
***
Ogólnopolski Przegląd Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych jest projektem realizowanym w ramach kampanii promocyjnej Warmia: Rebelia Kultury. To cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tu: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę.
A współorganizatorami przeglądu są: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.