Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.09.2012 11:10 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Dzieła osierocone do adopcji

Dzieła osierocone to temat, który interesował nie tylko polityków, dziennikarzy, czy działaczy kultury, ale także, jeśli nie przede wszystkim, odbiorców. Bo, co ludziom z dzieła, z którego nie można korzystać? A i o pozwolenie nie było kogo poprosić.

Dzieła (utwory) osierocone to takie, które objęte są jeszcze prawem autorskim, ale ich twórcy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, aby do nich dotrzeć. Zgodnie z obecnymi przepisami  okres ochrony autorskich praw majątkowych trwa przez całe życie twórcy oraz 70 lat po jego  śmierci. Dzieło, w przypadku którego okres ten nie upłynął, a nie można się skontaktować z autorem (bo jest nieznany lub nie żyje) ani z jego spadkobiercami, było skazane na zamknięcie w szufladzie, a konkretnie w czytelniach bibliotek, archiwach czy zbiorach prywatnych. O publikowaniu ich w Internecie, mowy nie było. Takie przepisy to niepowetowana  strata dla odbiorców, bo czyż dzieła nie powstały właśnie dla nich?

Rozwiązanie przyniosła Dyrektywa w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych, którą 13 września podpisał Parlament Europejski.

- Dzięki nowym regulacjom instytucje użytku publicznego, czyli np. biblioteki, muzea i archiwa, będą mogły publikować w sieci dzieła osierocone zgodnie z zasadą non-profit. - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego -  Co więcej instytucje wykorzystujące utwory osierocone uzyskają ochronę przed możliwymi zarzutami dotyczącymi łamania praw autorskich, które mogłyby pojawić się w przyszłości.

Według nowych zapisów zanim utwór zostanie uznany za osierocony, konieczne będzie przeprowadzenie starannych poszukiwań właściciela praw do danego dzieła. Ale jeśli już utwór zostanie uznany za osierocony w jednym kraju, to według projektu dyrektywy będzie miał taki status również w pozostałych państwach członkowskich.  Zasada ta dotyczyć będzie wszystkich materiałów drukowanych, audiowizualnych, ilustracji oraz fotografii znajdujących się w książkach.

Teraz  nad projektem będzie głosować Rada Unii Europejskiej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13365184

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.