Ja bloguję, ty blogujesz, oni blogują...
Politycy prowadzą je, by zyskać wyborców, celebryci, aby przypadkiem nie zrobiło się o nich cicho. Pasjonaci, dzielą się na nich swoimi zainteresowaniami z innymi, a sfrustrowani, wylewają na nich swoje żale. Blogi - sieciowe dzienniki czy też internetowe pamiętniki, mają dziś (31 sierpnia) swoje święto.
Dzień Bloga, czy też BlogDay, bo jest to święto międzynarodowe, powstało w przekonaniu, że blogerzy powinni mieć jeden taki dzień, kiedy będą mogli poznać innych blogerów z innych krajów i innych kręgów zainteresowań. Udostępniający w sieci swoje wpisy, mają specjalny sposób na celebrowanie tego święta. Każdy prowadzący swój wirtualny pamiętnik ma polecić swoim gościom 5 nowych blogów. Najlepiej, aby były o innej tematyce, z innej kultury. Założenie jest takie, by 31 sierpnia czytelnicy krążyli po sieci i odkrywali nowe, nieznane im do tej pory blogi.
Oczywiście trudno jest określić dokładną liczbę blogerów na świecie, ale platformy na którym można je zakładać, najczęściej prowadzą statystyki. W Polsce najwięcej internetowych dzienników jest założonych na blog.onet.pl. W momencie pisania tego artykułu było ich tam 1 795 741. Nieco mniej jest na Bloog.pl, nalezącym do Wirtualnej Polski. Swoje blogi prowadzi tam 945 168 osób. Natomiast na platformie Gazety.pl - Blox.pl, znajdziemy 300 955 blogów. Ale to i tak kropla w morzu.
Blogi prowadzą zarówno osoby publiczne: politycy, aktorzy, celebryci, jak i szarzy obywatele. Każda tematyka dozwolona: od wyznawania swoich uczuć, poprzez porady stylistyczne i kulinarne, po poglądy polityczne. Ile tematów, tyle też powodów prowadzenia sieciowego dziennika: chęć podzielenia się spostrzeżeniami, zwrócenia na siebie uwagi lub pochwalenia się osiągnięciami, a także potrzeba wygadania się. Choćby i nieznajomym, siedzącym po drugiej stornie monitora, internautom.
Instrukcja blogowego łańcuszka z okazji Dnia Bloga, dostępna jest tutaj.