Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.08.2012 08:59 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, ZG Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Rebelia czytania na Warmii
Fot. nadesłana
Fot. nadesłana

Od lipca do końca września na Warmii trwa Inwazja Czytania, podczas której artyści czytają fragmenty powieści, baśni i wierszy w miejscach publicznych. To część akcji społecznej promującej czytelnictwo, zorganizowanej w ramach kampanii Warmia:  Rebelia Kultury.

Inwazja Czytania jest jedną z inicjatyw większego projektu Warmia: Rebelia Czytania, który ma na celu promowanie czytelnictwa wśród Polaków i zwiększenie świadomości o tym, że kontakt z literaturą rozwija wyobraźnię i jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Finał akcji odbędzie się 28 września podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie, gdzie w czytanie dla publiczności zaangażują się Elżbieta Dzikowska i Stanisław Soyka.

Inwazja Czytania, dzięki udziałowi osób publicznych będących bohaterami masowej wyobraźni, skuteczniej pokazuje, że czytanie jest przyjemne, ale też ważne i rozwijające. Prezentacja fragmentów literatury, przede wszystkim powstałej na Warmii, odbywa się w miejscach publicznych ? na ulicach, plażach, placach i podczas imprez masowych - koncertów i festiwali będących częścią kampanii Warmia: Rebelia Kultury. Inwazji Czytania towarzyszą konkursy, w których nagrodami są książki.

Dotąd podczas Inwazji  Czytania publiczność mogła m.in. usłyszeć fragmenty baśni  przedstawione przez Artura Andrusa, znanego dziennikarza i artystę kabaretowego. Uczestnicy imprezy muzycznej Dobremiastock Festival w Dobrym Mieście wysłuchali fragmentów książki Rebelia olsztyńskiego pisarza Mariusza Sieniewicza, czytanej przez adepta Studium Aktorskiego Teatru Jaracza. Ratownicy WOPR oraz wolontariusze z jadącego na Woodstock ?wiatrobusu? czytali głośno powieść Zęby Joanny Wilengowskiej i Bajkowe dziwy Józefa Jacka Rojka. Dla publiczności Rebelii niskich tonów, festiwalu muzyki basowej, czytał basista Wojciech Pilichowski.

- W pełni popieram akcję Rebelia Czytania. Jestem miłośnikiem słowa pisanego, przedkładam książki nad telewizję czy radio. Z przyjemnością wsparłem tę akcję podczas Bass Days Poland w Olsztynie. Lem należy do moich ulubionych autorów, stąd uznałem, że cytat z jego książki będzie na ten moment najlepszy" - komentuje Wojciech Pilichowski.

A podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących Ewa Cichocka z kabaretu Czerwony Tulipan wraz z krakowskim aktorem Bogusławem Sobczukiem przeczytali fragmenty książek ?Człowiek z Palermo? Filipa Onichimowskiego oraz ?Daleki kraju? Petry Reski.

- Rebelia Czytania to ciekawa inicjatywa, która poprzez wprowadzanie literatury w nietypowe miejsca uzmysławia nam, że do książki możemy usiąść nie tylko w domu, ale w każdym dowolnym miejscu i momencie - mówi Ewa Cichocka.

Kolejne, sierpniowe czytania zaplanowano podczas następujących wydarzeń:

18, 24, 25 sierpnia - Lidzbarskie Wieczory Jazzowe w Lidzbarku Warmińskim

26-28 sierpnia - Fama Rock Festiwal w Iławie

23-24 sierpnia - XVI Elbląskie Noce Festiwal Piosenki Wartościowej w Elblągu

Powodem do rozpoczęcia  kampanii społecznej Rebelia Czytania stał się niski poziom czytelnictwa w kraju.

- Jeśli przeciętny Polak omija szerokim łukiem półki z książkami, nie ma potrzeby lub czasu na czytanie, to odmawia sobie jednej z największych życiowych przyjemności. Okładka książki jest jak brama, którą wkraczamy do fascynującego  świata.  Chcemy do niego zaprosić poprzez ?Rebelię Czytania?. Mam nadzieję, że w przyszłości nasza akcja obejmie cały kraj? ? mówi Małgorzata Sieniewicz, koordynatorka projektu Rebelia Czytania.

Organizatorzy Rebelii Czytania planują kolejne czytelnicze wydarzenia na jesieni. Pierwszym będzie Czytanie na śniadanie, podczas którego literatura zaskoczy mieszkańców Warmii tam, gdzie się jej najmniej spodziewają: w pracy, sklepie czy na szkolnej przerwie. Druga akcja to  A kto poczyta dorosłym?, skierowana do starszych odbiorców. Jest inspirowana ogólnopolską akcją Cała Polska czyta dzieciom. Wezmą w niej udział aktorzy, animatorzy, nauczyciele i wszyscy, którzy chcą poczytać innym.

Kampania Warmia: Rebelia Kultury to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo - Rebelia Czytania.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12132
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11514645

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.