Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.07.2012 01:14 Miasto:Barczewo Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Nie żyje Barbara Hulanicka

W Barczewie zmarła Barbara Hulanicka, ceniona artystka, autorka tkanin tworzonych dawnymi technikami ludowymi. Jej inspiracją były m.in. tradycja, folklor oraz architektura regionu Warmii i Mazur. Miała 88 lat.

Barbara Hulanicka urodziła się w Warszawie 23 czerwca 1924 r.. W czasie II wojny światowej walczyła w Armii Krajowej. Po wojnie zrobiła dyplom z tkaniny artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na Mazury przyjechała w 1954 r.. Wraz z mężem Andrzejem osiadła w Mikołajkach, gdzie nadzorowała odtwarzanie starych wzorów dywanów i kilimów mazurskich w spółdzielni CPLiA Tkanina.

W latach 60. mieszkała w średniowiecznym zamku w Reszlu. Była jego kustoszem, zorganizowała ośrodek kultury, stworzyła Galerię Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur oraz Dom Pracy Twórczej.

Od 1970 r. kierowała Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Powierzono jej organizację obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Barbara Hulanicka przyczyniła się też do przeniesienia placówki z kanonii Najświętszej Marii Panny do Pałacu Biskupiego. W latach 1974-1980 nadzorowała muzealny dział sztuki współczesnej, gdzie zajmowała się tworzeniem tkanin podwójnych i gobelinów tradycyjnych.

W Barczewie mieszkała i tworzyła od 1980 r. aż do śmierci. Przez szereg lat prowadziła tam również szkółkę tkacką i kursy dla instruktorów terapii zajęciowej z całego kraju w założonym wspólnie z mężem Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.

Tkaniny artystyczne Barbary Hulanickiej nawiązywały do tradycji regionu zarówno w swojej formie, jak i treści. Odtwarzała dawne techniki i sięgała po "regionalne" tematy.

- Cała jej twórczość była osnuta na kanwie tradycyjnego wzornictwa. Stworzyła cykle poświęcone miastom historycznym - m.in. Reszlowi, Fromborkowi, Olsztynowi, Elblągowi oraz ważnym postaciom takim, jak Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki. Wśród ostatnich prac były tkaniny z cyklu Religie Świata - mówi Elżbieta Kaczmarek, kierownik działu etnografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Msza żałobna zostanie odprawiona jutro o godz. 18 w kościele św. Andrzeja w Barczewie. Pogrzeb odbędzie się następnego dnia w Piasecznie, pod Warszawą.

 

(Informacje biograficzne na podstawie Leksykonu Kultury Warmii i Mazur)

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11457565

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.