Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.07.2012 01:26 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Zakątki Warmii i Mazur - Piramida w Rapie

Kiedy mowa o piramidach, od razu myśli się o Egipcie. Ale nie musimy wybierać się aż do Afryki, żeby zobaczyć grobowiec w kształcie ostrosłupa. W warmińsko-mazurskim też mamy "swoją" piramidę. Może nie jest tak wiekowa i okazała jak Piramida Cheopsa, ale też posiada swoją historię i kryje własne tajemnice.

Mazurska piramida to grobowiec rodziny Farenheid, znajdujący się we wsi Rapa, niedaleko Bań Mazurskich, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Dziewiętnastowieczny właściciel majątku w Rapie, baron Fredrich von Farenheid, był człowiekiem dobrze wykształconym. Kolekcjonował dzieła sztuki, był mecenasem artystów i fascynował się Starożytnym Egiptem. Kiedy usłyszał o posiadających niezwykłe właściwości piramidach, które sprzyjają mumifikacji ciał, zdecydował, że w jego majątku taka budowla powstanie, a przyszłości zostaną tam złożone zwłoki członków jego rodu. Piramidę zaprojektował Bartel Thorwaldsen, artysta, którego inne dzieła były obecne w rezydencjach Fahrenheidów.

Jako pierwsze, w 1811 roku, do piramidy zostało złożone ciało 3-letniej córeczki właściciela dworu, Ninette. W sumie w grobowcu pochowano siedmiu członków rodu, w tym samego pomysłodawcę utworzenia piramidy, Fredricha von Farenheida, w 1849 roku.

Kiedy dwór przeszedł w inne ręce o piramidzie zaczęto zapominać, a podczas wojen doszło do dewastacji grobowca, rozbito trumny, wrzucono z nich ciała i pozbawiono je głów.

Grobowiec stał w nieładzie przez wiele lat, ale w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku doczekał się renowacji i został wpisany na listę zabytków. Uporządkowano wnętrze, ciała złożono do trumien, a te zamknięto. To, co znajduje się wewnątrz piramidy można teraz oglądać przez specjalne okienka, a przed budowlą postawiono tablicę informacyjną.

***

Jeżeli znacie inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić, czekamy na Wasze propozycje, teksty i zdjęcia. Wysłajcie je na zuzanna.gajewska@swiatowid.elblag.pl. Wszystkie Zakątki Warmii i Mazur umieścimy na mapie nowo poswtającego portalu ekulturalni.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12130
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512501

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.