Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.07.2012 03:08 Miasto:Region Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Cudze chwalicie, czyli czas na folklor
Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea i skanseny...
Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea i skanseny...

Za granicą chętnie oglądamy zabytki i ludzi, chcemy poznać ich tradycje i lokalny koloryt. Tę samą zasadę warto stosować też na swoim podwórku. Jarmarki, festiwale i inne imprezy folklorystyczne to dobra okazja do spotkania z rodzimą kulturą tradycyjną. Polski folklor to magia wielobarwnych strojów, energia muzyki i tańca oraz szacunek do ciężkiej pracy i mocy ludzkich rąk.

Wschodnie regiony naszego kraju, w tym województwo warmińsko-mazurskie, wciąż należą do słabiej rozwiniętych i mało zurbanizowanych. Mimo postępującej, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, modernizacji, właśnie tu możemy jeszcze wypocząć na łonie nieskażonej natury, w przestrzeni zachowanego krajobrazu kulturowego.

Jak dawniej wyglądały wsie Warmii i Mazur, a także jak żyli ich mieszkańcy, można oczywiście dowiedzieć się odwiedzając muzea. Szczególnie warto polecić Muzeum Budownictwa Ludowego - liczący niemal 100 hektarów Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które posiada niewielki, ale urokliwy skansen.

Na eswiatowid.pl nieraz pisaliśmy o ciekawych wydarzeniach, które organizują te placówki. Jak one wyglądają - można zobaczyć np. w felietonie Skarby ludowej architektury i naszej fotogalerii.

Jeśli chodzi o region Żuław, ciekawe ekspozycje proponują: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu i Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Najlepiej oczywiście byłoby wybrać się na wycieczkę po Żuławach i na własne oczy zobaczyć domy podcieniowe budowane na terpach (specjalnie usypanych wzniesieniach), stare kościoły czy cmentarze menonickie. Ostatnio zachęcali do tego w radiowej rozmowie z eswiatowid.pl autorzy przewodnika Żuławy rowerem.

Dobrym wstępem do bliższego zainteresowania się tradycyjną kulturą wsi, kulturą ludową są wydarzenia folklorystyczne organizowane w różnych miejscach regionu.

Często pokazują one kulturę ludową (nie tylko polską) bardziej w wersji estradowo-rozrywkowej, mocno uwspółcześnionej, a nawet komercyjnej, zaś mniej "korzennej". Zdarzają się jednak perełki - utalentowani twórcy i artyści ludowi, rzemieślnicy z potrzeby serca odtwarzający dawne techniki czy zespoły, których muzyka i taniec sprawiają, że czujemy się tak jak byśmy właśnie odbywali podróż w czasie. Takich wyjątkowych wrażeń i doświadczeń warto poszukać.

A w najbliższym czasie nadarzy się ku temu kilka okazji.

W tę niedzielę, 22 lipca, ruszają 17. Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru Warmia 2012. Do 29 lipca, podczas koncertów organizowanych nie tylko w Olsztynie, wystąpią zespoły z Ekwadoru, Indii, Meksyku, Chorwacji, Serbii, Turcji, Węgier i Rosji. Polskę będą reprezentować zespoły pieśni i tańca: Pacyna, Powiśle, Warszawianka, Warmia oraz grupa Kuźnia Artystyczna. Oprócz koncertów w programie jest 19. Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich. Szczegóły - na stronie internetowej festiwalu.

22 lipca skansen w Olsztynku proponuje imprezę Tajemnice ciesiołki - jak dawniej budowano? W godz. 11-17 zaplanowano m.in.: składanie drewnianych modeli domów i modelu ściany z tradycyjnymi zamkami ciesielskimi, omówienie inwentaryzacji chałupy i procesu jej przeniesienia, pokazy: wycinania laubzegą dekoracyjnych motywów snycerskich, pracy dekarskiej, poszywania dachu trzciną z omówieniem prac remontowych chałupy, pokazy: kucia detalu do wykończenia chałupy, pracy traka i cięcia bala oraz jego korowania, a także uruchomienie wiatraka z Wodzian (godz. 15). Będzie też projekcja filmu Krótka opowieść o architekturze regionu.

Od 23 do 27 lipca odbędzie się 6. Ostródzkie Lato z Folklorem. Zobacz zaproszenie na to wydarzenie.

W pierwszy weekend sierpnia (3-5 sierpnia) Węgorzewo będzie gościć uczestników 35. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru - "największego (...) spotkania z autentyczną kulturą i sztuką ludową w Polsce północno-wschodniej" - jak zapewniają organizatorzy.

"To scena dla duchowej kultury ludowej grup narodowych i regionalnych zamieszkujących północną i wschodnią Polskę. Zobaczyć będzie można sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Tak, jak w roku ubiegłym, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Wyróżniające się zespoły z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2013 roku" - czytamy w zapowiedzi prasowej.

Dodajmy, że zainteresowani tradycyjnym rzemiosłem będą mogli obejrzeć pokazy: kowalstwa, rzeźby w drewnie i w glinie, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrobu świec z wosku pszczelego, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, obróbki bursztynu, wykonywania wycinanek z papieru, malowania pisanek oraz wyrobu koronki klockowej, frywolitkowej i szydełkowej.

Atrakcją pierwszego wieczoru będzie koncert zespołu folkowego i Jarmarkowe Kino Pod Gwiazdami, a w sobotę odbędzie się zabawa na ludowo, połączona z konkursem dla publiczności.

Szczegółowy program jest na stronie Muzeum Kultury Ludowej.

W niedzielę, 5 sierpnia, park etnograficzny w Olsztynku proponuje spotkanie z cyklu Niedziela w skansenie. Tym razem będzie ono poświęcone Przyrodzie wokół nas.

Pracownicy placówki zapraszają całe rodziny na "wspólną zabawę, poszukiwanie i rozpoznawanie rodzimych gatunków roślin i zwierząt oraz konkursy". Dodatkowo, o godz. 12, odbędzie się otwarcie ekspozycji Żywa wystawa, czyli o hodowli rodzimych ras zwierząt gospodarskich. Jej autorami są: Kevin Dorst i Tomasz Olędzki.

9 i 10 sierpnia w Szczytnie odbędzie się Jarmark Mazurski. To inicjatywa Muzeum Mazurskiego i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Pierwszego dnia o godz. 19 będzie wieczór jazzowy na dziedzińcu ratusza, a drugiego - jarmark.

Na jarmark "składają się pokazy z różnych dziedzin dawnego rzemiosła wiejskiego, takich jak tkactwo, koronkarstwo, wikliniarstwo, zdobnictwo-plecionkarstwo, wycinankarstwo, malarstwo, a także snycerka, garncarstwo i wyrób innych przedmiotów ceramicznych, kowalstwo, pszczelarstwo.

Podczas jarmarku można spróbować świeżo wyrobionego w masielnicy masła, domowego smalcu na wypiekanym w domowym piecu razowym chlebie, a także różnych rodzajów miodu pszczelego i kozicowego piwa. Pokazom towarzyszą występy zespołów ludowych ze Szczytna"
- informują organizatorzy.

A 15 sierpnia skansen w Olsztynku zaprasza na Regionalne Święto Ziół, połączone z jarmarkiem ludowym - wydarzenie, które przywołuje tradycje Święta Matki Boskiej Zielnej ze święceniem ziół, miodów i zbóż...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11458697

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.