Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.07.2012 10:21 Miasto:Region Kategoria:Etnografia Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Brak
Kto powiedział, że podroż w czasie jest niemożliwa?
Kadr z materiału filmowego; Skansen w Olsztynku
Kadr z materiału filmowego; Skansen w Olsztynku

Sposobów na ucieczkę od dzisiejszego zabieganego świata jest kilka. Można zaszyć się w leśniczówce, gdzie żadna sieć nie złapie zasięgu lub wybrać się na wczasy agroturystyczne, by przekonać się, że dnia nie zaczyna się od sprawdzania e-maili, tylko od dojenia krowy. Natomiast osoby, które nie pałają miłością do zwierząt lub uważają, że wizyta we współczesnej wsi to za mało, mogą odwiedzić muzea i skanseny etnograficzne.

A tych w naszym kraju nie brakuje. Dodatkowo w sezonie letnim organizują imprezy w stylu etno, by pokazać ludziom XXI wieku jak żyło się kiedyś. Poniżej prezentujemy niektóre, bliższe i dalsze miejsca, których odwiedzenie sprawi, że przeżyjemy podróż w czasie.

Rycerze odwiedzą Mrągowo

Jeszcze w ten weekend miłośnicy epoki średniowiecza mogą wybrać się na III Festyn Średniowieczny Gothicum w Mrągowie. W niedzielę, 8 lipca mrągowski Plac Unii Europejskiej zamieni się średniowieczne miasteczko. Będą tam rycerze, nadobne damy i - uwaga - barbarzyńcy. Podczas festynu, odwiedzający będą mogli zobaczyć walki rycerskie i plebejskie zabawy, podziwiać broń i ubrania z tamtych czasów, a także  spróbować średniowiecznego jadła.

Jak ukręcić bata i zrobić miotłę - czyli Jarmark Wdzydzki

Tradycyjnie w trzeci weekend lipca (w tym roku będzie to 14 i 15 lipca) odbędzie się Jarmark Wdzydzki. Jak podkreśla organizator, Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie), to największa impreza folklorystyczna na Kaszubach. Ma też długą tradycję, w tym roku odbędzie się już po raz 39.

Dwudniowa impreza jest pełna atrakcji od występów artystycznych: koncertów muzyki folklorystycznej i organowych, występów zespołów pieśni i tańca, poprzez czytanie legend i przytaczanie dawnych opowieści po wejście w rolę  przodków i możliwość sprawdzenia swoich możliwości w kręceniu bata, lepieniu garnków czy wyrobu mioteł. Od wędrownych sprzedawców będzie można kupić zioła, kwiaty, tabakę, ogórki z miodem oraz inne jarmarkowe rozmaitości.

Impreza i towarzyszące mu atrakcje odbędą w różnych zakątkach 22- hektarowego terenu Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich - pierwszego na polskich ziemiach muzeum na wolnym powietrzu.

Dokładny program imprezy dostępy jest w pliku dołączonym do tego artykułu, po prawej stronie naszej witryny.

Tak się kiedyś budowało

Tydzień później, 22 lipca Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku w ramach cyklu Niedziela w skansenie zaprasza na Tajemnice ciesiołki - pokaz historycznych technik budowlanych. Podczas imprezy zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak wygląda tradycyjne budownictwo wiejskie na Warmii i Mazurach.  Organizatorzy zaprezentują przykłady rozwiązań konstrukcyjnych budynków i przygotują pokaz tarcia drewna na traku ręcznym. Najmłodsi będą mieli okazję poukładać architektoniczne puzzle oraz drewniane klocki.

Ale nie trzeba czekać na specjalną imprezę, by wybrać się do skansenu w Olsztynku - to miejsce naprawę warto zobaczyć. Na 96 hektarach terenu muzeum znajdują się obiekty z XVIII, XIX i XX wieku, wśród nich chaty z Mazur, Warmii czy Powiśla, budynki dawnych szkół, kapliczek, zagród, remiz strażackich, młynów wodnych, wiatraków, a nawet wychodków.

Ponadto muzeum posiada 10 tysięcy muzealiów ruchomych z zakresu materialnej kultury ludowej XIX i XX w. oraz współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego. Prawie połowa z nich, eksponowana jest w obiektach udostępnianych do zwiedzania.
W sezonie letnim działa Galeria Sztuki Ludowej. Można wtedy kupić prace regionalnych twórców: rzeźbiarzy, malarzy, ceramików, wikliniarzy, hafciarek i koronczarek.

W tym roku na terenie skansenu odbędą się jeszcze takie imprezy jak: Regionalne Święto Ziół czy Targi Chłopskie.

Więcej na stronie Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11518594

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.