Książka Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce, którą wydało Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, została doceniona przez ogólnopolskie branżowe wydawnictwo Świat Kominków. Nagrodę Płomienia Roku 2011 w kategorii Wydarzenie krajowe wręczono w minioną sobotę, 2 czerwca, w Nałęczowie.
O publikacji przygotowanej przez Marię Dąbrowską, Jagodę Semków i Weronikę Wojnowską informowaliśmy na eswiatowid.pl .
Co roku czasopismo Świat Kominków przyznaje nagrody w 13 kategoriach, w tym np. dla produktu, firmy i debiutu roku. "Fromborska" książka była nominowana w kategorii Wydarzenie Krajowe.
- Wręczenie Płomieni Roku 2011 miało miejsce w czasie dorocznego Płomiennego miniFORUM, które organizuje Świat Kominków. Warto podkreślić, że w tym roku kwartalnik obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia. Pierwszą część forum wypełnił program konferencyjny, poruszający między innymi tematy znaczenia kultury organizacyjnej w zarządzaniu firmą, utworu jako przedmiotu ochrony w polskim prawie autorskim czy targów kominkowych jako elementu rozwoju branży. Nasza książka zdobyła nagrodę główną w kategorii Wydarzenie Krajowe ex aequo z książką dr. arch. Jarosława Szewczyka z Politechniki Białostockiej Piec i komin w tradycyjnym budownictwie Podlasia. W kategorii tej o Płomień Roku 2011 walczyły także wydarzenia takie, jak szkolenia w Szkole Kominkowej Piotra Batury z Poznania, Festiwal Wnętrz - cykl spotkań z architektami odbywający się w Krakowie, Katowicach i Gdańsku, wystawa Czas rozpalić piec w poznańskim Muzeum Archeologicznym, kanał telewizyjny Domo+, warszawskie targi Budowa Remont Dom Wnętrze, targi Kamień - Stone 2011 w Poznaniu, walny zjazd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie w Sobieszowie oraz targi BUD - GRYF w Szczecinie - informuje Jagoda Semków.

W uzasadnieniu nagrody czytamy: "To są pozornie dwie różne pozycje. Jednak zarówno praca pod redakcją Marii Dąbrowskiej, Jagody Semków i Weroniki Wojnowskiej, jak i publikacja Jarosława Szewczyka, łączy wielka jakość naukowa oraz niesłychanie wysokie walory promocyjne kominków i pieców jako takich. Dlatego też wartość tych książek dla branży oceniliśmy nawet powyżej komercyjnych imprez targowych. Takich publikacji w Polsce potrzeba".
- Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce to plon konferencji, która odbyła się we Fromborku w 2008 roku, w ramach obchodów 60-lecia działalności naszego muzeum. Można w niej znaleźć wygłoszone wówczas referaty. To pierwsze tak obszerne opracowanie tej tematyki w Polsce. Piece kaflowe omówiono w podziale na regiony ich występowania w Polsce: od Warmii i Mazur, przez Pomorze, Śląsk, Wielkopolskę, Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Małopolskę. Wyróżniono grupy pieców znajdujących się w polskich zasobach muzealnych oraz opisano kafle z rozebranych urządzeń grzewczych, stanowiące podstawę do badań nad ich konstrukcjami. Ostatnia część jest poświęcona zasadom konserwacji i rekonstrukcji pieców w czasach współczesnych. Tom wzbogacają liczne ilustracje pieców, fotografie kafli i sygnatur wytwórni kaflarskich. Wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język angielski. A o tym, jak ważną rolę w naszej historii i kulturze odgrywały piece, świadczą przytoczone we wprowadzeniu do książki przysłowia oraz porzekadła z nimi związane. Warto przytoczyć kilka z nich: "Z niejednego pieca chleb jadł", "Stary amant jak piec stary: dużo swędu, mało pary", "Dziewczyna to piec, w którym powoli piecze się baba", "W każdym kątku po dzieciątku, a za piecem dwa" - podkreśla Jagoda Semków.
Książka kosztuje 87 zł. Można ją kupić w muzeum lub zamówić przez jego stronę www (koszt przesyłki to 13,6 zł; email: mmk@frombork.art.pl ). Autorkom i fromborskiemu muzeum gratulujemy wygranej!