Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.04.2012 04:18 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Z okazji urodzin

W minionym tygodniu skończył 85 lat i chociaż jego "polityka grubej kreski" na dłuższą metę się nie sprawdziła, to i tak wszyscy pamiętamy go jako pierwszego premiera III Rzeczpospolitej.

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i pierwszym premierem III Rzeczpospolitej. Do władzy doszedł w niezwykłych okolicznościach - dzięki porozumieniu, które totalitarna władza zawarła z niepodległościową opozycją przy Okrągłym Stole.

To Adam Michnik był autorem wywrotowego wówczas hasła Nasz premier, wasz prezydent. Hasła, które po kilku miesiącach okazało się zupełnie nieaktualne, bo Polacy nie chcieli ich prezydenta, tylko własnego. Tadeusz Mazowiecki startował w tych pierwszych, niepodległych wyborach prezydenckich i przegrał z legendą Solidarności - Lechem Wałęsą. W spocie wyborczym Wałęsy skacząca siekierka przecina grubą kreskę...

Po roku 1990 jego karierę polityczną można w skrócie opisać tak: współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (był również posłem w okresie PRL). Od 2010 r. jest doradcą prezydenta RP do spraw polityki krajowej i międzynarodowej, jest kawalerem Orderu Orła Białego.

A przed '89 rokiem? Kim był Tadeusz Mazowiecki, że właśnie mu powierzono wywalczoną w ramach Okrągłego Stołu tekę premiera?

Urodził się w 1927 r. w Płocku. Skończył tamtejsze liceum i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1949-1955 działał w stowarzyszeniu Pax. Początkowo był w grupie tygodnika Dziś i Jutro, następnie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego Słowa Powszechnego. Był współzałożycielem, a w latach 1953-1955 redaktorem naczelnym, Wrocławskiego Tygodnika Katolików. W 1955 r. został wykluczony z Pax-u. W drugiej połowie lat 50. znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1958 r. został redaktorem naczelnym miesięcznika Więź. W latach 1961-72 był posłem na sejm PRL III, IV i V kadencji z ramienia katolickiej grupy Znak. Po wydarzeniach Grudnia '70 nalegał na powołanie komisji w celu ustalenia winnych rozlewu krwi. Pozbawiony możliwości kandydowania na urząd poselski w 1976 r. związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. W sierpniu '80 stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, która wspierała strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą. Od 1981 r. był redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany; został zwolniony jako jeden z ostatnich - 23 grudnia 1982 r..

Od 1988 r. uczestniczył w rozmowach w Magdalence. Jako zwolennik przejęcia władzy z rąk PZPR na drodze rokowań aktywnie brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu, stając się jednym z głównych twórców porozumienia. W sierpniu Tadeusz Mazowiecki spotkał się z Lechem Wałęsą, który zaproponował mu objęcie stanowiska premiera. Propozycja została przyjęta, a rząd pod jego kierownictwem powstał we wrześniu 1989 r.. To on przeprowadził Polskę przez pierwszy etap transformacji ustrojowej. Zawdzięczamy mu wiele i choćby dlatego życzę: Sto lat, panie premierze!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456985

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.