Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.01.2012 01:45 Miasto:Warszawa Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Paszporty Polityki, czyli co warto zobaczyć, posłuchać, przeczytać (felieton)
Album Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w. to jedno z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych ubiegłego roku
Album Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w. to jedno z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych ubiegłego roku

We wtorek, 17 stycznia, w Warszawie odbyła się gala Paszportów Polityki 2011. Niektórzy wyróżnieni gościli w naszym regionie lub też można było u nas oglądać ich prace. Inni na pewno - lub tylko "być może" wkrótce nas odwiedzą, np. już dziś, w czwartek, 19 stycznia, w elbląskim klubie Mjazzga zagra Macio Moretti, a 25 stycznia w Bibliotece Elbląskiej z czytelnikami spotka się nominowany do tegorocznych Paszportów pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Paszporty Polityki to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W tym konkursie mają szansę zostać zauważeni i docenieni twórcy, którzy idą pod prąd aktualnych mód, łamią konwencje, buntują się, poszukują, mają odwagę mówić własnym głosem.

Zdobycie Paszportu nobilituje, uwiarygodnia laureatów w oczach środowiska, opinii publicznej i... organizatorów wydarzeń kulturalnych. Nie tylko dobrze wygląda w artystycznej biografii, ale też stwarza możliwość pokazywania swojej sztuki tam, gdzie - być może - bez tej swoistej przepustki, jaką jest nagroda, trudno byłoby im zaistnieć i znaleźć odbiorców.

Jak się wydaje, Paszporty Polityki są dziś wyznacznikiem tego, co nowe, nowatorskie i interesujące w polskiej kulturze, a grono laureatów to grupa "kulturalnych VIP-ów", z których twórczością chce się zetknąć każdy lub prawie każdy, kto z kulturą nie jest na bakier.

Również w naszym regionie od czasu do czasu goszczą zdobywcy Paszportów Polityki. Na przykład w Elblągu w czerwcu 2007 r. był autor kryminałów Marek Krajewski, w czerwcu 2008 r. - Agata Zubel, w maju 2009 r. - Wojciech Kuczok, w czerwcu 2009 r. - L.U.C. i Maria Peszek, w październiku 2009 r. - Sylwia Chutnik, Artur Ruciński i Sławomir Shuty, a w maju 2011 r. w Elblągu - Macio Moretti, który zresztą już dziś, w czwartek, 19 stycznia, zagra w elbląskim klubie Mjazzga. Z kolei 25 stycznia w Bibliotece Elbląskiej z czytelnikami spotka się nominowany do tegorocznych Paszportów pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Przedwczoraj do ekskluzywnego grona posiadaczy Paszportów Polityki dołączyli kolejni artyści. Oto sylwetki laureatów: 

Film - Rafael Lewandowski

Nagroda za film Kret, za "oryginalną i unikającą schematów próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji i zła, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Za odważne spojrzenie z oddali na legendę Solidarności oraz za doskonałą pracę z aktorami".

Rafael Lewandowski urodził się w 1969 r. w Reims (Francja) w rodzinie polsko-francuskiej. Na paryskiej Sorbonie zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych, a we francuskiej państwowej szkole filmowej Le Femis - dyplom na wydziale reżyserii.

Autor filmów dokumentalnych, takich jak Cela (1996), Cień na duszy (1998), Audiences (2000), Piosenka i życie (o dzieciach działaczy Solidarności, m.in. synu stoczniowca i córce górnika zabitego w kopalni Wujek; 2006). Kret to debiut fabularny artysty.

W tej kategorii nominowani byli: Rafael Lewandowski, Adrian Panek i Greg Zgliński.

Teatr - Krzysztof Garbaczewski

Nagroda za "nieoczywiste operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody, improwizacji, zespołowości. Za ambicję badania przy pomocy teatru form i granic człowieczeństwa w dobie rozwoju technologii i mediów".

Krzysztof Garbaczewski (1983) pochodzi z Białegostoku. Reżyser teatralny, absolwent krakowskiej PWST. Jego spektakle to - jak czytamy w serwisie internetowym Polityki poświęconym Paszportom - "właściwie instalacje multimedialne, łączące elementy teatru, performance'u, koncertu i sztuk wizualnych".
Debiut: Chór sportowy Elfriede Jelinek (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu, 2008). Kolejne realizacje: Odyseja Homera w adaptacji Marcina Cecki (także teatr w Opolu), Opętani wg Gombrowicza i Gwiazda śmierci inspirowana Gwiezdnymi wojnami George'a Lucasa (Teatr im. Szaniawskiego, Wałbrzych), Nirvana - na podstawie Tybetańskiej księgi umarłych i Biesy Dostojewskiego (Teatr Polski we Wrocławiu). Najnowszy projekt to Życie seksualne dzikich z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego (Nowy Teatr w Warszawie).

Nominowani w tej kategorii byli: Krzysztof Garbaczewski, Sebastian Majewski i Paweł Passini.

Sztuki wizualne - Nicolas Grospierre

Nagroda za "stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej. Za prace, w których odnajduje w otaczającym nas świecie nowe walory intelektualne i emocjonalne".

Urodzony w Genewie (1975) socjolog i fotograf; studia w Paryżu i Londynie; od 1999 r. mieszka w Warszawie. "Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach". W 2008 r., wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą, otrzymał Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.

Nominowani byli: Nicolas Grospierre, Artur Malewski, Honza Zamojski.

Literatura - Mikołaj Łoziński

Nagroda za książkę pod tytułem Książka, za "świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina".
Syn cenionego reżysera - dokumentalisty Marcela Łozińskiego. Urodzony w Warszawie (1980) pisarz i fotografik, absolwent socjologii w Paryżu. Za debiutancką powieść Reisefieber (Znak, 2006) otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich; laureat II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (2007).
Autor Bajek dla Idy (Znak, 2008), a jego ostatnia powieść Książka (Wydawnictwo Literackie) we wrześniu 2011 r. została Krakowską Książką Miesiąca.

Nominowani w tej kategorii byli: Szczepan Kopyt, Mikołaj Łoziński, Zygmunt Miłoszewski.

Muzyka popularna - Julia Marcell

Nagroda za "udowodnienie, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach. Za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki".

Julia Marcell to pseudonim artystyczny urodzonej w Olsztynie Julii Górniewicz (rocznik '82), notabene córki rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. Józefa Górniewicza.

Piosenkarka, pianistka, skrzypaczka i kompozytorka mieszka w Niemczech. W 2007 r. z pomocą internautów uzbierała 50 tys. dolarów na wydanie swojego pierwszego albumu nagranego w Berlinie i wyprodukowanego przez Mosesa Schneidera. W październiku 2011 r. wydała drugą płytę June. "Muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest niekiedy lirycznym punkiem, choć wymyka się jakimkolwiek sztywnym klasyfikacjom" - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Muzyka popularna - Maciej Szajkowski

Nagroda za "pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów. Za wyjątkowe łączenie energii muzycznej i ambicji muzykologicznej oraz za odnalezienie poprzez działania zespołu R.U.T.A. ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach".

Maciej Szajkowski (rocznik '75, urodzony w Warszawie), muzyk, dziennikarz, animator kultury, jest związany z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Masala, Antidotum); współpracuje z IV Programem Polskiego Radia, jest prezesem Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej Transetnika. Z Kapelą Ze Wsi Warszawa wydał pięć płyt studyjnych; "wydany z inicjatywy artysty i według jego pomysłu album R.U.T.A. - Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w. stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych i - szerzej - kulturalnych 2011 r.".

Nominowani w tej kategorii byli: Julia Marcell, Maciej Szajkowski oraz zespół Ballady i Romanse.

Muzyka poważna - Aleksandra Kuls

Nagroda za "szczerość i radość muzykowania, za naturalne emocje wyrażane w grze. Za umiejętności, jakie pokazała podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego".

Urodzona w 1991 r. w Warszawie, absolwentka stołecznego Państwowego Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego, studentka I roku Akademii Muzycznej w Krakowie (u prof. Kai Danczowskiej); laureatka konkursów skrzypcowych krajowych i zagranicznych, a także kompozytorka. Przez sześć lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá, z którym zdobyła I nagrodę oraz Grand Prix na konkursie Talents for Europe na Słowacji (2008); występuje w duecie z Marcinem Koziakiem i Justyną Danczowską. Na tegorocznym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymała Nagrodę Kapituły Krytyków.

Pozostali nominowani: Agnieszka Budzińska - Bennett, Meccorre String Quartet

Nagroda specjalna Polityki - Kreator Kultury 2011 - Jerzy Jarocki

Nagroda za "konsekwentne tworzenie teatru wierzącego w słowo dramatu i inteligencję widza, teatru, w którym odbijają się najważniejsze problemy naszych czasów. Za realizacje największych sztuk klasyków polskiej i światowej dramaturgii, które weszły do historii teatru. Za stworzenie wzoru reżyserii, w której liczy się rzadko spotykana na polskich scenach dyscyplina intelektualna i formalna. Za ukształtowanie aktorskich talentów i karier, bez których polska scena byłaby uboższa".

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych (warszawiak, rocznik '29) jest absolwentem wydziału aktorskiego krakowskiej PWST i reżyserii moskiewskiego GITIS. "Intelektualista w teatrze, jego inscenizacje (realizował głównie dramaturgię współczesną) charakteryzują się matematyczną precyzją myśli i realizacji" - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Debiut: Bal manekinów Brunona Jasieńskiego (Teatr Śląski w Katowicach, 1957). Związany z trzema scenami: krakowskim Starym Teatrem (1962-98), wrocławskim Teatrem Polskim (1998-2000) i  Teatrem Narodowym w Warszawie (od 2000). W swojej twórczości wiele razy sięgał po polskich klasyków XX w.: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka i Tadeusza Różewicza oraz dramatów Antoniego Czechowa.

Wiele inscenizacji Jerzego Jarockiego uznano za arcydzieła teatru. Były to m.in.: Matka Witkacego, Życie snem Calderona i Ślub Gombrowicza (krakowski Stary Teatr), Płatonow i Płatonow - Akt pominięty oraz Wujaszek Wania Czechowa, Kasia z Heilbronnu albo próba ognia Heinricha von Kleista i Pułapka Różewicza (wrocławski Teatr Polski) oraz najnowsze: Błądzenie i Kosmos według Gombrowicza, Tango Mrożka i Sprawa - według Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego (Teatr Narodowy).

Wychowawca wielu pokoleń aktorów i reżyserów, wieloletni wykładowca krakowskiej PWST jest laureatem licznych nagród, w tym Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11455657

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.