Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.01.2012 10:30 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Urząd Miejski w Elblągu
Kto otrzymał Nagrody Prezydenta Elbląga?
Nina Dziwniel - Stępka, fot. - kadr z materiału filmowego
Nina Dziwniel - Stępka, fot. - kadr z materiału filmowego

Animatorka kultury i pedagog Nina Dziwniel - Stępka, pisarz i nauczyciel Tomasz Stężała oraz wokalista i muzyk Tomasz Steńczyk są w gronie wyróżnionych dorocznymi nagrodami prezydenta Elbląga. Zobacz i posłuchaj archiwalnych nagrań z laureatami.

Nagrody, tradycyjnie, zostały wręczone w czasie miejskiego Koncertu Noworocznego, który odbył się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Wieczór uświetniła Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marcina Sompolińskiego i soliści: sopranistka Joanna Horodko oraz skrzypek Artur Banaszkiewicz.

I tak, Nina Dziwniel - Stępka otrzymała nagrodę w kategorii Działalność oświatowa i pedagogiczna. Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury specjalizuje się w edukacji teatralnej i kulturze żywego słowa. Propagatorka metody dramy, stworzyła Mini Studio Gier Dramatycznych, w którym pracuje z młodzieżą, łącząc teatr z technikami pedagogicznymi i psychologicznymi; jej podopieczni zdobywają laury na różnorodnych konkursach.

Nina Dziwniel - Stępka prowadzi warsztaty i konsultacje recytatorskie dla nauczycieli, jest też pomysłodawczynią i realizatorką wielu przedsięwzięć, m.in. Małego Konkursu Recytatorskiego, Ligi Recytatorów, Sztuki Dialogu, Forum Teatrów Szkolnych, Zaduszek jazzowych, aukcji obrazów w hotelu Młyn czy konkursu poetyckiego Buntuję się, więc jestem.

Tomasz Steńczyk został doceniony w kategorii Kultura i sztuka. Wokalista, gitarzysta i lider elbląskich zespołów współpracuje m.in. z Karoliną Cichą, z którą w ubiegłym roku występował na festiwalu Open'er i Sławomirem Wolskim, który pisze dla niego teksty.

W ostatnich latach przywozi do Elbląga nagrody z najważniejszych konkursów i festiwali piosenki artystycznej. Jest pierwszym elblążaninem, który został laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, warszawskiego festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Festiwalu Twórczości Korowód, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, krakowskiego Grechuta Festival oraz olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję.

Za swoje osiągnięcia w 2010 roku otrzymał nagrodę marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, a w 2011 roku - Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga. Na co dzień Tomasz Steńczyk pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury.

Tomasz Stężała to laureat nagrody prezydenta w kategorii Inne dziedziny. Na co dzień nauczyciel biologii i angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym, w wolnych chwilach... pisze książki historyczne. Jego powieści: Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia (2010), Elbing 1945. Pierwyj Gorod (2011) zostały bardzo ciepło przyjęte przez czytelników i krytyków. Najnowsza powieść Porucznicy 1939 to beletryzowana biografia dziadka pana Tomasza - gen. Bolesława Nieczui - Ostrowskiego.

Nagrodzeni w pozostałych kategoriach:

- Służba zdrowia i opieka społeczna - dyrektor Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych Iwona Orężak,

- Sport i turystyka - Marian Tomaszewski, członek PTTK od 38 lat, a od 9 lat społeczny prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa,

- Działalność gospodarcza - Energa Kogeneracja w Elblągu (wcześniejsza nazwa: Elektrociepłownia Elbląg),

- Ochrona środowiska - Eleonora Gontarska - Gajowniczek, naczelnik elbląskiego wydziału spraw terenowych regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Olsztynie, przewodnicząca Rady Programowej Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, członkini Rady Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Prezydent przyznał także Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją doc. dr inż. Jarosław Niedojadło z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Jarosław Niedojadło "z elbląskim szkolnictwem wyższym związany jest od 1988 roku, z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową od momentu jej powołania, czyli od 1998 roku. Od początku jest dyrektorem Instytutu Politechnicznego, dodatkowo przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia. Nie ustaje w staraniach o ciągły rozwój uczelni. Początkowo Instytut Politechniczny kształcił studentów tylko na jednym kierunku, obecnie oferuje już cztery. Pan Niedojadło miał niebagatelny udział w budowie kompletnego zaplecza laboratoryjnego dla całego Instytutu Politechnicznego. Przez ostatnie trzy lata niezwykle aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji inwestycyjnej laboratoriów specjalistycznych, jakie powstają w modernizowanym obiekcie dydaktycznym przy ul. Grunwaldzkiej. Opracował także i wdrożył wzorcowy w skali kraju system wielotygodniowych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych".

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12130
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512881

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.