Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.01.2012 03:46 Miasto:Grunwald Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Tatarzy pod Grunwaldem
Tak wygląda zaproszenie na wydarzenie, proj. Sławomir Błażewicz
Tak wygląda zaproszenie na wydarzenie, proj. Sławomir Błażewicz

W najbliższą sobotę, 21 stycznia, warto wybrać się do Stębarka - poznać bliżej kulturę Tatarów i okoliczności ich udziału w bitwie pod Grunwaldem.

Wśród atrakcji sobotniej imprezy w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem będą: kulig tatarski z pochodniami (jeśli dopisze pogoda), kulinarne niespodzianki, które przygotują: Dżenneta Bogdanowicz z Kruszynian i Eugenia Radkiewicz z Bohonik oraz pokaz walki z użyciem broni białej.

"Postać Dżelad ed-Dina, dowódcy tatarskich oddziałów posiłkowych, chana Złotej Ordy przedstawią: Tomasz Pałka z Krakowa (rzeźba), Arkadiusz Czartoryski z Warszawy (szabla i sztylet), Michał Sanchenko z Białegostoku (koń i łuk) oraz Marcin Glinianowicz z Sanoka (ubiór i zbroja)" - zapowiadają organizatorzy.

Prof. Selim Chazbijewicz zaprezentuje swoją publikację Tatarzy pod Grunwaldem, zaś o kuchni tatarskiej opowie Fatima Buinovska z miejscowości Sorok Tatary na Wileńszczyźnie, która napisała na ten temat książkę.

Będą także projekcje filmów: Tatarskie ślady (produkcja: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie) i Rzeczpospolita wielu kultur. Dziedzictwo polskie (produkcja: Biblioteka Narodowa w Warszawie), a także wystawa fotografii Vladimira Caralungi Morara z Wilna Tatarzy litewscy. 600 lat po Grunwaldzie.

Początek o godz. 14.

Wstęp wolny.

***

Kilkadziesiąt osób w Trójmieście i kilkanaście w województwie warmińsko-mazurskim, w tym w Elblągu - tylu Tatarów żyje dziś w naszym regionie.

- Obrzędowość i tradycje Tatarów warte są zachowania i ochrony. Na razie dostrzeżone zostało i jest badane piśmiennictwo, brakuje natomiast m.in. muzeum z prawdziwego zdarzenia - mówi w archiwalnej rozmowie z eswiatowid.pl potomek Tatarów polsko-litewskich prof. Selim Chazbijewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, naukowiec, redaktor, publicysta i poeta.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11517076

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.