Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.01.2012 04:47 Miasto:Węgorzewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Węgorzewo i Dzikie Mazury - posłuchaj!
fot. - Olga Jasionowska
fot. - Olga Jasionowska

W Węgorzewie i okolicach jest wiele miejsc godnych uwagi - i odwiedzenia. Miłośnicy zabytków powinni zajrzeć m.in. do kościoła z najstarszymi na Mazurach organami oraz pójść do Muzeum Kultury Ludowej i skansenu, gdzie odbywają się ciekawe imprezy. W Mamerkach znajduje się kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej, zaś w Rapie - piramida. A ci, którzy nie lubią dzikich tłumów, powinni sami przekonać się, że istnieją także... Dzikie Mazury.

Mazury to prawdziwa mekka dla turystów z centralnej części Polski i południa kraju. Wielu mieszkańców naszego regionu nigdy nie było we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. A szkoda.

O urokach Węgorzewa i okolic opowiedziała eswiatowid.pl Olga Jasionowska, przewodniczka turystyczna i właścicielka Mazurskiego Biura Turystyki Kraina Węgorapy.

- Przeszłość Węgorzewa, podobnie jak np. Elbląga, jest związana z Prusami. Po tej ludności zostało niewiele śladów - trochę miejsc, w których znajdowały się grodziska. Do naszych sztandarowych atrakcji turystycznych należą: Muzeum Kultury Ludowej i skansen, który jest żywym skansenem. Odbywają się tu różnego rodzaju warsztaty i imprezy. Co roku, od ponad 30 lat, organizowany jest np. międzynarodowy jarmark folkloru. O skansenie mówimy, że jest to taki mały Olsztynek - mówi przewodniczka:

This text will be replaced

W kościele w Węgorzewie można obejrzeć najstarsze organy na Mazurach. Jest także Muzeum Kolejnictwa.

- Zresztą cały kompleks - węzeł kolejowy, w tym kilkanaście budynków, tory i pozostałe urządzenia, zostały wpisane do rejestru zabytków. W muzeum, które mieści się w budynku dworca, warto zobaczyć różnego rodzaju sprzęty i pamiątki, w tym rozkłady jazdy jeszcze sprzed wojny - zachęca Olga Jasionowska:

This text will be replaced

W centrum Węgorzewa stoi zamek krzyżacki.

- Zniszczony w czasie ostatniej wojny został odbudowany. Obecnie jest własnością prywatną. Docelowo ma tu powstać centrum hotelowo-konferencyjne. Z zamkiem jest związana ciekawa legenda - usłyszeliśmy:

This text will be replaced

Dawna główna kwatera Hitlera w Gierłoży, pod Kętrzynem, to miejsce często odwiedzane przez turystów. Wciąż mało znane są natomiast Mamerki. 8 km od Węgorzewa i 25 km od Kętrzyna znajduje się kompleks niemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce.

- Budynki w Gierłoży zostały przez Niemców wysadzone, a Mamerki nie zostały zniszczone i można oglądać oryginalne wnętrza, w których mieściła się kwatera główna niemieckich wojsk lądowych - wskazuje Olga Jasionowska.

Mamerki leżą nad Kanałem Mazurskim. W 2011 roku minęło 100 lat od rozpoczęcia jego budowy. Kanał, który miał połączyć jezioro Mamry z Bałtykiem, nigdy nie został ukończony. Od lat pojawiają się głosy, że tę inwestycję należy dokończyć:

This text will be replaced

Inna ciekawa historia wiąże się z piramidą w Rapie:

This text will be replaced

W okolicach Węgorzewa są tereny, które nie zostały jeszcze "skażone" intensywną obecnością człowieka. Miłośnicy tych "dzikich Mazur" starają się zachować przyrodę i krajobraz kulturowy tego obszaru.

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11460580

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.