Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.11.2011 04:19 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Trudna historia z happy endem

Gdy usłyszałam o cerkwi greckokatolickiej, która ma powstać w Elblągu, od razu naszła mnie myśl, że to kolejna trudna karta naszej historii, bo skąd na ziemi pruskiej wzięli się wyznawcy wschodniego Kościoła?

Historia Kościoła grekokatolickiego w Polsce sięga 1596 r., gdy na Synodzie w Brześciu większość prawosławnych władyków, których diecezje leżały na terenie Rzeczypospolitej podpisała akt unii z Rzymem, uznając tym samym władzę papieża. Unitom zagwarantowano zachowanie wschodniego obrządku w liturgii, własnej hierarchii kościelnej i prawa kanonicznego.

Skąd na ziemi pruskiej wzięli się wyznawcy wschodniego Kościoła? Wystarczy podstawowa wiedza historyczna żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, a czasem nie potrzeba żadnej wiedzy wystarczy strzelać - II wojna światowa. W 1947 r., w ramach wysiedleńczej akcji Wisła z etnicznych ziem ukraińskich z okolic Tomaszowa Lubelskiego, Nadsania, Bieszczad i Łemkowszczyzny wywieziono tysiące greckokatolickich rodzin i osiedlono je wzdłuż zachodniej i północnej granicy Polski. Dlaczego? Bo po przymusowych wysiedleniach Niemców ziemie te były puste. Wielu grekokatolików ulokowano w poniemieckich gospodarstwach w okolicach Elbląga.

Jednym aspektem było mieszkanie i ziemia, którą można było rozdać, kolejnym, była sfera duchowa i problem asymilacji. Pozbawieni swych świątyń Ukraińcy w Elblągu i jego okolicach długo szukali sobie miejsca, uczęszczali więc na msze do kościołów rzymskokatolickich, a także do utworzonej w Elblągu cerkwi prawosławnej.

Po 1956 r., nastała sprzyjająca sytuacja i w kilku pobliskich miejscowościach kapłani greckokatoliccy zaczęli nieoficjalnie odprawiać nabożeństwa w obrządku greckokatolickim, wierni z Elbląga rozpoczęli starania o msze św. na terenie miasta. Jednak dopiero w czerwcu 1974 r. w kaplicy sióstr Katarzynek na ul. Zamkowej w Elblągu zaczęto regularnie celebrować msze święte.

Pierwszym proboszczem był ks. Jan Jaremin - długoletni kapelan szpitala miejskiego w Elblągu. Dzięki życzliwości elbląskiego duchowieństwa w 1984 roku grekokatolicy otrzymali na własność kaplicę przy ul. Traugutta, z której korzystają do dziś. Pozwolenie na budowę nowej świątyni, parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela otrzymała w 2010 r. i wtedy też zaczęły się prace. Świątynia będzie miała kształt ośmiokąta, a w jej sąsiedztwie stanie budynek, w którym mieścić się będzie Ośrodek Doradztwa Rodzinnego z funkcją mieszkalną.

W nabożeństwach uczestniczy około 200 rodzin (ponad 350 osób) zamieszkałych w Elblągu i w najbliższych okolicach. Obecna świątynia jest zdecydowanie za mała, jak na ich potrzeby. Nowa powstanie za około 5 lat.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11519303

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.