- Na pewno ci, którzy kilkadziesiąt lat temu podjęli decyzję o powstaniu domu kultury w Elblągu, nie odnaleźliby się w dzisiejszej rzeczywistości. To są zupełnie inne światy. Niemal 50 lat istnienia Światowida to barwny kawałek naszego życia i życia społecznego miasta - ocenia Jacek Nowiński*, w latach 1991-2003 dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Elblągu (obecnie: Centrum Spotkań Europejskich Światowid).
Jacek Nowiński wspomina, że został dyrektorem domu kultury w marcu 1991 roku, na tydzień przed wejściem w życie ustawy o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej. Był też najdłużej urzędującym ze wszystkich dotychczasowych szefów tej placówki.
- Pracowałem w Światowidzie 13 lat. Przez ten czas ośrodek zmienił się, zmieniła się jego oferta i sposób działania, realizowane były pierwsze projekty i modernizacje wielu pomieszczeń - mówi:
This text will be replaced
Największy sukces? - Stworzenie zespołu pracowników, któremu udało się wykreować ciekawe na tamten czas pomysły, projekty i działania:
This text will be replaced
Które ówczesne propozycje dla mieszkańców Elbląga i regionu były najciekawsze? - Zdaniem Jacka Nowińskiego, należy raczej mówić o całej palecie propozycji: od tańca towarzyskiego, przez działania teatralne, edukację kulturalną, happeningi związane zwykle z głośnymi premierami filmowymi, po działania na rzecz osób niepełnosprawnych:
This text will be replaced
A sprawy, które się nie udały, plany, które nie zostały zrealizowane? Wiele osób pamięta np. gorące dyskusje wokół pomysłu połączenia ośrodka kultury i teatru, które wspólnie zajmują budynek przy Placu Jagiellończyka...
This text will be replaced
Czy po latach czegoś żałuje? - Absolutnie nie. Uważam, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. Mam dużo pomysłów, nie zamierzam odcinać kuponów od tego, co zrobiłem dotąd - odpowiada Jacek Nowiński:
This text will be replaced
Realizacja, montaż: Agnieszka Jarzębska
Nagranie: Tomasz Misiuk
* Jacek Nowiński - absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, studiów Master of Business Administration w zakresie zarządzania jakością w instytucjach kultury oraz Podyplomowego Studium Menedżerskiego.
W latach 1991-2003 - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Elblągu. Od 2003 roku - dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida i członek Krajowej Rady Bibliotecznej.
Menedżer kultury, realizator wielu projektów społecznych, kulturalnych i inwestycyjnych. Organizator m.in. Letnich Ogrodów Polityki, cyklicznych spotkań dyskusyjnych Salon Polityki w Elblągu (we współpracy z tygodnikiem Polityka) oraz Ogólnopolskiej Konferencji Kulturoznawczej Moda na obiciach. Co Polacy robią z kulturą popularną? Współautor książki Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski (wraz z Mirosławem Pęczakiem, wyd. Wilk Stepowy, Elbląg 2006).
W 2007 roku uhonorowany odznaką Zasłużony Dla Kultury Polskiej, w 2008 roku - Nagrodą Prezydenta Elbląga za "wkład w rozwój merytoryczny i infrastrukturalny Biblioteki Elbląskiej i skuteczne zarządzanie instytucją kultury o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Elbląga".
(informacje z biogramu przygotowanego z okazji Kongresu Kultury)