Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.12.2011 10:40 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Czeladnik czasu
Okładka książki
Okładka książki

Już dziś, w czwartek, 1 grudnia, w Olsztynie odbędzie się promocja trójjęzycznego zbioru esejów na temat życia i twórczości Czesława i Oskara Miłoszów. Książka Czeladnik czasu powstała dla uczczenia 100. urodzin polskiego noblisty.

 

2011 rok jest Rokiem Miłosza. Z tej okazji w całym kraju i za granicą odbywają się różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają uczcić 100. urodziny poety.

Na dzisiejsze spotkanie w olsztyńskim zamku zapraszają: Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Tomasa Venclovy w Wilnie.

Czesław Miłosz tworzył głównie w języku polskim, ale właśnie rodzinna Litwa była miejscem, do którego powracał w swoich myślach i twórczości.

Noblista był dalekim krewnym Oskara Miłosza (28.05.1877 - 2.03.1939), urodzonego w Czerei (obecnie Białoruś) piszącego po francusku poety i litewskiego dyplomaty.

"W latach młodzieńczych nawiązał z nim kontakt, pisał o łączących ich więzach pokrewieństwa, jak też o więzi duchowej. Czesław nazywał siebie "czeladnikiem Oskara" i kontynuował rozpoczęte przez niego dzieło: na przekór okolicznościom dyktowanym przez czas, wierząc, że jest ostatnim obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego, wytrwale budował mosty artystycznego słowa pomiędzy narodami, kulturami i państwami.

Nad aktualnością idei kultywowanych przez Czesław Miłosza przez całe jego życie zastanawia się w książce "Czeladnik czasu" osiemnastu autorów z krajów dawnego Wielkiego Księstwa: Białorusi, Polski i Litwy. Jest to zbiór esejów, który dzięki tłumaczom, przemawia do czytelnika w trzech językach. Swoje rozważania na temat życia i twórczości laureata Nagrody Nobla oraz związków z  Oskarem Miłoszem zaprezentowało po sześciu autorów z każdego kraju.

Znajdziemy tu refleksje osobistej sekretarki Czesława Miłosza Agnieszki Kosińskiej, jak też jego przyjaciela - poety Tomasa Venclovy, prof. Viktorii Daujotyte-Pakeriene, historyka sztuki Siargeja Charewskiego i wielu innych. Wszystkim im bliska jest twórczość poety, jak nieobca jest też idea Wielkiego Księstwa Litewskiego. Publikację zdobią zdjęcia Algimantasa Aleksandravičiusa z cyklu Odblaski Wielkiego Księstwa Litewskiego" - zapowiadają organizatorzy wieczoru.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele: Muzeum Tomasa Venclovy w Wilnie - Birute Vagriene, Laima Žukauskaite i Justina Juozenaite, Stowarzyszenia Pisarzy Litewskich - Birute Jonuškaite, a także wydawca esejów Vilius Gužauskas i aktorka Birute Mar.

Oprawę muzyczną stworzy Aron Blum. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Olsztynie.

Początek - godz. 18. Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11516291

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.