Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.09.2011 12:55 Miasto:Olsztyn Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Krzysztof Chaja Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Jak wygląda świat ikon i praca konserwatora dzieł sztuki - zobacz! (zaproszenie)
Ikony, które znajdują się w niewielkim zabytkowym klasztorze w Wojnowie
Ikony, które znajdują się w niewielkim zabytkowym klasztorze w Wojnowie

Muzeum to nie tylko wystawy, gabloty i eksponaty, ale też praca naukowa. Jutro, w piątek, 23 września, w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie będzie można poznać dorobek naukowy pracowni ikon oraz pracę konserwatora dzieł sztuki. Akcja odbędzie się w ramach 9. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Każdy, kto jutro odwiedzi olsztyński zamek, będzie mógł dowiedzieć się, jak wygląda stan badań nad ikoną, jak traktuje się ikonę jako obiekt muzealny i przedmiot kultu, a także nieco bliżej poznać świat duchowy i artystyczny ikony.

- Każdy przedmiot, zanim trafi na ekspozycję, musi zostać opracowany i umieszczony w czasie, musi też zostać ustalona jego proweniencja. Powstaje przy tym całe mnóstwo materiału, który w przyszłości będzie służył jako materiał naukowy. Tym właśnie zajmują się konserwatorzy dzieł sztuki, których pracę również pokażemy - zachęca Ada Bogdanowicz z działu edukacji. - Będziemy też prowadzili zbiórkę pieniędzy na konserwację proporca wojskowego z około połowy XVII wieku.

Placówka zaprasza w godz. 10-15. Wstęp jest wolny.

***

Oto program:

godz. 11 - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

godz. 12 - Sacrum i piękno. Ikona jako obiekt duchowy i artystyczny

Dr Grażyna Kobrzeniecka - Sikorska, adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, starszy kustosz w MWiM na wystawie Starowierski świat omówi dzieje muzealnej kolekcji ikon, przedstawi dorobek badawczy, konserwatorski i wystawienniczy muzeum w zakresie malarstwa ikonowego.

Prelegentka podzieli się dylematami, przed jakimi staje każdy muzealnik zajmujący się ikonami. Podejmie próbę odpowiedzi na trudne pytanie: czy ikony, będące sensu stricto obiektami duchowymi, przedmiotami głębokiego kultu religijnego uobecniającymi sacrum, można traktować jak inne dzieła sztuki, odbierać je w kategoriach estetycznych, poddawać konserwacji, eksponować w przestrzeni muzealnej?

godz. 13 - Nullius pavet ocursum - Nie ma strachu przed nikim. XVII-wieczny proporzec wojskowy ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - Małgorzata Okulicz, kierownik działu rzemiosła artystycznego

Proporczyk wojsk pancernych z około połowy XVII wieku został poddany kompleksowej konserwacji w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie jako praca dyplomowa i magisterska Marty Cecylii Doroszczyk, pod kierownictwem prof. Heleny Hyszko.

Obiekt trafił do zbiorów muzeum w sierpniu 1949 roku, wraz z bliźniaczym proporcem ze zrujnowanego kościoła św. Jakuba w Osetniku. Proporzec dwustronny, wykonany z jednobarwnego wzorzystego czerwonego adamaszku. Po jego obu stronach znajduje się identyczne, haftowane przedstawienie - kroczący po pagórku lampart zwrócony w prawo /haft wypukły na podkładkach aplikowany na tkaninę/, nad którym umieszczona jest haftowana wstęga z napisem: NULLIUS PAVET OCCURSUM. Po drugiej stronie proporca to samo przedstawienie w lustrzanym odbiciu

godz. 14 - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

***

Warto obejrzeć galerię zdjęć z Wojnowa, wsi w powiecie piskim (gm. Ruciane - Nida, nad rzeką Krutynią), gdzie znajduje się ciekawy zabytek - klasztor rosyjskich staroobrzędowców, a w nim - stare ikony i księgi oraz posłuchać radiowej rozmowy.

 

Realizacja: Agnieszka Jarzębska

Zdjęcia, montaż: Krzysztof Chaja

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11518066

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.