Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.02.2011 09:56 Miasto:Barczewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Jan Brzozecki, A. Jarzębska Placówka:Brak
W kręgu kultury romantycznej - posłuchaj!
Okładka książki
Okładka książki

- Potrzeba dalszych badań, które pozwolą ogarnąć spuściznę Feliksa Nowowiejskiego i kulturę muzyczną Warmii oraz włączą ją w dyskurs społeczny, który sprawia, że muzyka staje się żywym elementem naszej kultury - mówi Krzysztof D. Szatrawski, redaktor zbioru referatów wygłoszonych w Barczewie, na ubiegłorocznej sesji z okazji 200. urodzin Fryderyka Chopina i 100. rocznicy powstania Roty.

Wielu osobom nazwisko Feliksa Nowowiejskiego kojarzy się głównie z nazwą ulicy, która jest pewnie w każdym większym mieście. Tymczasem ten kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz i organizator życia muzycznego urodził się na Warmii - w Barczewie, niedaleko Olsztyna.

Tom W kręgu kultury romantycznej. W 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina i w 100-lecie powstania Roty Feliksa Nowowiejskiego jest plonem sesji, która w maju ubiegłego roku odbyła się w barczewskim Salonie Muzycznym.

To publikacja naukowa, ale teksty, które się w niej znalazły, mogą zainteresować szerokie grono miłośników regionu.   

Prof. Janusz B. Lewandowski dokonał analizy porównawczej Mazurków Chopina i Nowowiejskiego, Zenona Rondomańska pisze o chopinowskich inspiracjach w twórczości znakomitego Warmiaka, japońska organistka Hiroko Inoue - o inspiracjach bożonarodzeniowych w jego fantazjach organowych (referat w językach: polskim i rosyjskim), a organistka Elżbieta Karolak - o reedycji dzieł organowych Nowowiejskiego. Reedycja - jak pisze we wprowadzeniu Krzysztof D. Szatrawski - była możliwa dzięki postępom w metodologii badań rękopisów i muzykologicznej analizie dokumentów rękopiśmiennych.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku i należy do ostatnich kompozytorów doby romantyzmu. O dziedzictwie tej epoki obecnej w jego twórczości traktują kolejne referaty. Ilona Dulisz zajęła się tematem romantycznych idealizacji i nawiązań do Bogurodzicy, zaś Iwona Fokt - Rotą.

Jest także tekst Marii Ankudowicz - Bieńkowskiej o utworach Nowowiejskiego w repertuarze chórów katedralnych Białegostoku i Łomży w latach 1946-1950, a także materiał Przemysława Budysia o koncertach plebiscytowych Feliksa i Rudolfa Nowowiejskich oraz wydarzeniach patriotyczno-muzycznych na terenach plebiscytowych w latach 1919-1920.  

Uniwersalność muzyki Chopina pozwala odczytywać go w dużych i małych ośrodkach. Jest własnością całego świata i każdego z nas. Nowowiejski jest uznanym kompozytorem ogólnopolskim, dobrze że niezapomnianym w swojej "bliższej" Ojczyźnie. Prezentowany zbiór jest dowodem uniwersalności dzieła obu twórców -  pisze prof. Norbert Kasparek, recenzent publikacji, którą wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie.

Z Krzysztofem D. Szatrawskim rozmawia Jan Brzozecki:

This text will be replaced

Montaż, tekst: AJ

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11518083

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.