Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.10.2010 11:30 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:386 Placówka:Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Drzazgi w myśli

Dziś, we wtorek, 5 października, w elbląskim teatrze - wieczór autorski Tomasza Walczaka.

Tomasz Walczak prowadzi młodzieżowy teatr Alter Ego, jest kierownikiem Ośrodka Kultury Teatralnej w teatrze im. Sewruka i poetą. Jak wyznaje: "potrzeba pisania poezji jest tak duża, jak potrzeba oddychania".

Dziś zaprezentuje swoje najnowsze wiersze, które powstały między kwietniem a sierpniem. Wieczór zaczną dwa układy taneczno-poetyckie inspirowane poezją w wykonaniu Teatralnego Studia Młodych Alter Ego.

"Któż z nas nie miał choć raz wbitej w skórę maleńkiej zadry, wykonując prace domowe, majsterkując, składając nowo zakupione meble, przedzierając się przez leśne chaszcze podczas spaceru?

Nawet małe dzieci podczas zabawy patykami, które na moment stają się wymyślonym światem, narażone są na ból spowodowany wbitą drzazgą. Te fizycznie, znajdujące się w skórze czy też pod skórą, bolą i pieką, ale umiemy sobie z nimi radzić różnymi domowymi sposobami.

Jak poradzić sobie z wyimaginowanymi drzazgami, które wbijają się w nasze myśli i wyobrażenia? Na to pytanie każdy musi znaleźć swój sposób, dla mnie jest nim między innymi poezja" - zapowiada Tomasz Walczak.

A co o poecie mówią ci, którzy go znają:

Małgorzata Jędrzejewska:

"Życie bez cienia szansy nie ma szansy i choć podobno najlepsze wiersze powstają ze smutku, to jednak wolałabym, żeby bohater Tomka odnalazł szczęście, bo samo czytanie boli   nawet wódka przestaje pomagać.

Tomku, smutny ten zbiór wierszy, zbyt smutny, aby go czytać przy jasnym słońcu, które nie pozwala się poddawać depresji. I wiem jedno: znam Cię od kilku lat, a jednak Cię nie znam."

Hanna Motyka:

"Nie wiem co się stało, to jakaś chemia. To jak erupcja wulkanu... Wypluwa Pan z siebie kolejne wiersze jak lawę. Przyznam się, iż choć żyję długo, może dwa, trzy razy byłam świadkiem kiedy ktoś z krwi i kości nagle stawał się pomazańcem.

Wiersze są pełne miłości, nadziei i wiary w siebie oraz ludzi. Ja wolę te mniej reportażowe. I pan marudzi coś o depresji. Tak naprawdę cytat: "Oto człowiek narodził się na nowo". Jak
motyl z gąsienicy."

Joanna Buzderewicz:

"Te wiersze są smutne, ale jest w nich nadzieja i wiara. Jest samotność, ale pojawiają się ludzie, przyjaciele, świat wokół. Nie wiem po przeczytaniu: czy cieszyć się, że wbrew Twoim uczuciom, nie jest wcale tak źle, bo to tylko przejściowy stan, w którym bardziej, niż zwykle,
gryzie się samotność, brak miłości i smutek, czy załamać się pod ciężarem świadomości, że życie musi przypominać sinusoidę, po której balansując unosimy się do nieba, by tym mocniej grzmotnąć o ziemię, czy cieszyć się, że wrażliwość, ten pieprzony NADDATEK, pozwala dostrzegać więcej, żyć bardziej świadomie, docierać głębiej".

Spotkanie z cyklu Elbląska Scena Literacka rozpocznie się o godz. 18, na Małej Scenie.

Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11517902

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.