Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.09.2010 03:44 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kino poszerza horyzonty

Jak funkcjonować w wielokulturowym świecie, kiedy i gdzie rodzi się totalitaryzm, co to jest niepełnosprawność, czym jest dziś tolerancja i jak walczyć o własne marzenia? - To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi szukać będą uczestnicy programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Na uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół czeka aż 180 poruszających i ciekawych formalnie filmów. Zapisy do całorocznego projektu trwają do 30 września.

Elbląg to jedno z 22 miast, w których prowadzony jest ogólnopolski program edukacji audiowizualnej Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które przygotowuje również Międzynarodowy Festiwal Era Nowe Horyzonty oraz American Film Festival we Wrocławiu.

Projekt adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół i ma postać pokazów w kinach studyjnych w całej w Polsce. Comiesięczne seanse odbywać się będą również w elbląskim kinie Światowid.

Na uczestników programu czeka aż 180 różnych filmów - fabuł, dokumentów, animacji. Ale to nie wszystko. Pokazom towarzyszą także spotkania z ekspertami, filmoznawcami, aktorami, dyskusje, konkursy i warsztaty.

- Nic tak nie rozwija osobowości, jak spojrzenie z nowej perspektywy na tematy i zjawiska, które dotyczą ludzkiego życia. Prelekcje, prezentacje multimedialne i warsztaty poprzedzające filmy, które będzie można zobaczyć podczas Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej pozwalają odejść od filmoznawczego punktu widzenia i przenieść środek ciężkości na spojrzenie problemowe, ogólnokulturowe - wyjaśnia Maciej Jakubczyk z działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Zawartość cykli filmowych przygotowanych dla poszczególnych typów szkół została skomponowana tak, by zaoferować uczestnikom programu kino poruszające, mądre i ciekawe.

Popularność ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej: 35 tysięcy uczniów i 1700 nauczycieli w kinach studyjnych świadczyć może o tym, że ambitne filmy są traktowane jako alternatywne źródło wiedzy o życiu, świecie i ludziach, wcale nie mniej wartościowym niż wizyta w bibliotece, podróże czy surfowanie po Internecie.

To też doskonały sposób na aktywizację młodych ludzi, którzy samodzielnie mogą przygotować prezentację, przeprowadzić wywiad, napisać recenzję. Jak sami uczniowie reagują na taką formę edukacji?

- Wiem, że przychodzą do kina przygotowani. Już w autobusie w drodze do kina wymieniają się spekulacjami czy choćby plotkami o filmie. Jestem niejednokrotnie zaskoczona dojrzałością ich odbioru - mówi Wioletta Mrozek z gimnazjum nr 52 w Warszawie. - Pamiętam jedną z wizyt w kinie Muranów, gdy po projekcji Jestem przeciw Trzosa - Rastawieckiego moi uczniowie nie chcieli wyjść z sali. Tak długo rozmawiali z zaproszonym gościem - dodaje nauczycielka.

Program zyskał wsparcie i przychylność ministerstwa kultury, ministerstwa edukacji, a także twórców filmowych i aktorów, m.in. Jana Jakuba Kolskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra i Roberta Gonery.

- Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prezentują zarówno klasykę, jak i najciekawsze filmy współczesne. To propozycja nie tylko dla przyszłych reżyserów, lecz także dla tych wszystkich, którzy wierzą w magię kina - rekomenduje Andrzej Wajda.

Zapisy do projektu trwają do końca września. Dotąd zapisało się ponad 20 tysięcy uczniów.

Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem uczestnictwa jest dostępny na stronie programu: www.edukacja.nowehoryzonty.pl - w zakładce Edukacja filmowa. Wypełnione zgłoszenie należy przesłać faksem na numer podany w jego treści lub dostarczyć do kina Światowid.

Program wspierają również serwisy: filmweb.pl, cinema.pl, eduinfo.pl, filmus.pl, filmpolski.pl, filmpro.com.pl, interklasa.pl, perspektywy.pl, portaloswiatowy.pl oraz profesor.pl.

Dodatkowych informacji udziela Natalia Klonowska - natalia.klonowska@swiatowid.elblag.pl, tel. 55 611 20 56, Daria Wackerman -  daria@nowehoryzonty.pl, 516 764 478.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12145
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11542627

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.