Wakacyjna przerwa nie była dla elbląskiego teatru okresem błogiego lenistwa. Sierpień był przede wszystkim miesiącem przygotowań do nowego sezonu teatralnego, który w minioną sobotę miał swoją inaugurację. W teatrze można obejrzeć sztukę Szklana menażeria wybitnego amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa.
Autor Szklanej menażerii należy do najważniejszych twórców amerykańskiego dramatu XX wieku. Najbardziej znanymi jego dziełami są: Tramwaj zwany pożądaniem i Kotka na gorącym blaszanym dachu. Obydwie sztuki doczekały się głośnych ekranizacji, w których wystąpili m.in. Marlon Brando i Paul Newman.
Szklana menażeria to dzieło nie mniej wartościowe od wcześniej wymienionych. Tuż po swojej prapremierze na Broadwayu sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności. Jest to historia Laury ? młodej dziewczyny, która z wielkim trudem odnajduje się w realnym świecie, jej relacje z bratem i matką są skomplikowane, powodując u młodej kobiety poczucie trwania w egzystencjalnej klatce.
- Przejmujące i głęboko wzruszające sztuki Tennessee Williamsa stanowią trudny materiał dla aktorów - mówił na konferencji prasowej poświęconej najnowszej premierze Teatru im. Sewruka dyrektor placówki Mirosław Siedler.
Twórczość Amerykanina przywołuje skojarzenia z dziełami Czechowa. Odbiorcy mają do czynienia z dziełami, które skupiają się na ludzkim wnętrzu. Elbląscy aktorzy podjęli się zadania odtworzenia skomplikowanego procesu psychologicznego, jaki zachodzi u bohaterów dramatu. Wszystko to podane jest w atmosferze intymności, prywatności, pośród scenografii, która wiernie nawiązuje do realiów lat 40-tych minionego wieku.
W obsadzie sztuki zobaczyć można Martę Masłowską, Tomasza Muszyńskiego, Marcina Tomasika oraz obchodzącą jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Marię Makowską - Franceson. Reżyserii podjął się Andrzej Chichłowski.