Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.09.2010 12:49 Miasto:Frombork Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Skarby warmińskiej kapituły, nasze skarby - posłuchaj! (rozmowa radiowa i relacja)
Uczestnicy sesji zwiedzili także pierwszą fromborską wystawę Muzeum Archidiecezji Warmińskiej...
Uczestnicy sesji zwiedzili także pierwszą fromborską wystawę Muzeum Archidiecezji Warmińskiej...

Jak się wydaje, więcej osób odwiedza kościoły, niż muzea - a w kościołach jest co oglądać. Kilkusetletnie obiekty i ich cenne wyposażenie to jedna z głównych atrakcji turystycznych i jeden z podstawowych elementów tożsamości naszego regionu. Dlaczego o tym przypominamy? O tym dziedzictwie rozmawiano wczoraj na ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji 750-lecia warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku.

W salach zabytkowej kanonii św. Piotra spotkali się duchowni, przedstawiciele władz świeckich, naukowcy i konserwatorzy zabytków.

Były wystąpienia na temat poszczególnych zabytków sztuki sakralnej, historii i dnia dzisiejszego kapituły.

Do szczególnie ciekawych wątków należały te dotyczące np. kondycji współczesnej sztuki sakralnej i jakości przedmiotów, które obecnie zdobią wnętrza kościołów.

Czym jest dziś sztuka sakralna, jakie są i jakie powinny być dzieła umieszczane w przestrzeni sacrum, w jaki sposób artysta może najlepiej oddać ideę pogłębienia wiary, połączenia ducha z materią - sprawdzą się tu wzorce figuratywne czy może abstrakcyjne? Czy wreszcie z części świątyni zniknie kicz i czy kościół może działać na rzecz edukacji artystycznej?

O tych problemach mówiła dr Grażyna Kobrzeniecka z Muzeum Warmii i Mazur. Warto o nich dyskutować, bo sprawa dotyczy przecież rzeszy wiernych, którzy odwiedzają kościoły i - chcąc nie chcąc - obcują z tym, co się w nich znajduje.

Jak przypominała dr Kobrzeniecka, kiedyś kościół był najważniejszm mecenasem i miejscem prezentacji dzieł najlepszych artystów, mecenat artystyczny i edukacyjny jest wpisany w historię kościoła...

Duchowni i świeccy specjaliści od zabytków powinni ze sobą bliżej współpracować. Świeckie muzea dysponują odpowiednią bazą lokalową oraz liczbą pracowników, dlatego są w stanie wspomóc diecezalne muzea, które często cierpią np. na braki kadrowe. A wspólne wystawy należą do najchętniej oglądanych przez zwiedzających. O możliwościach współpracy i korzyściach, jakie się z tym wiążą, mówił dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu:

- Łączenie przedsięwzięć pozwala ograniczać koszty i skuteczniej je promować, a współpraca może też oznaczać wspólne zabieganie o pieniądze np. na programy konserwatorskie - wskazywał dr Rubnikowicz.

Wszystkie wystąpienia mają być wydane w formie książki.

Mówi organizator sesji ks. dr Jacek Wojtkowski, archidiecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie i wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

***

Warto dodać, że w czasie sesji podziękowania za 30-letnią pracę na rzecz parafii archikatedralnej we Fromborku otrzymał ks. prałat Tadeusz Graniczka.

Uczestnicy konferencji zwiedzili także pierwszą fromborską wystawę Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, byli również w archikatedrze - najważniejszej świątyni Warmii.  

W naszej fotogalerii można zobaczyć kilka zdjęć z Fromborka.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12130
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512645

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.