Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Śladami Bałtów - posłuchaj!
Dzięki Towarzystwu Pruthenia na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku powstaje park etnoarcheologiczny Amalang - wczesnośredniowieczne grodzisko pruskie
Dzięki Towarzystwu Pruthenia na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku powstaje park etnoarcheologiczny Amalang - wczesnośredniowieczne grodzisko pruskie

Południowo-wschodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego przed wiekami zamieszkiwali Bałtowie. Dziś żyją tu potomkowie Bałtów - głównie Litwini i Łotysze, ale też Polacy, Rosjanie czy nieliczni potomkowie Mazurów Pruskich, Warmiaków i Niemców mieszkających na tym terenie przed II wojną światową. Co pozostało po Bałtach na Warmii i Mazurach?

Okazją do refleksji o wspólnym dziedzictwie był Festiwal Bałtyjski w Olsztynku. Jego druga edycja trwała tydzień i zakończyła się w minioną niedzielę.

Jak się wydaje, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były spektakle (Zamek Pruthenia oraz Liturgia na święto Wniebowzięcia NMP ze średniowiecznym dramatem liturgicznym Ordo Annuntiatione Scholi Teatru Węgajty, Noc bałtyjskich opowieści), warsztaty (tańców tradycyjnych, chorału gregoriańskiego, litewskich, pruskich i warmińskich pieśni obrzędowych, sztuki opowiadania i języka pruskiego), spotkania naukowe (Folklor bałtyjski: dziedzictwo kulturowe i źródło w badaniach mitologii oraz Ogólnopolskie Warsztaty archeologii eksperymentalnej), program Poważna archeologia dziecięca i Zlot drużyn barbarzyńskiej Europy Amalang 2010.  

Wydarzenie przygotowali: Towarzystwo Pruthenia i olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny, przy współpracy ze Scholą Teatru Węgajty, Stowarzyszeniem Studnia O, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Zakładem Bałtologii Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Drużyną Wojów Bolesławowych Białozór i Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku.

W czasie konferencji poświęconej folklorowi bałtyjskiemu dr Justyna Prusinowska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu mówiła o wizji zaświatów u Bałtów.

- Ich bezpośrednimi potomkami są Litwini i Łotysze. Na Warmii i Mazurach w wyniku II wojny światowej doszło do wymiany ludności, ale w XIX wieku zostały spisane bajki, pieśni, czyli jest materiał, na którym badacze mogą się oprzeć. Przetrwał też ten duch miejsca - wskazuje dr Justyna Prusinowska.

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
piotrek
|2010-08-29 00:02:56
Pani Justyna opowiada bardzo ciekawe rzeczy.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12091
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11415727

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.