Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.06.2010 09:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:inf.nadesł. - E.Trocka, J.K-D. Placówka:Brak
Ala ma lale – lalki z kolekcji Moniki Barańskiej
Na otwarcie wystawy o takim tytule zaprasza w najbliższy piątek, 18 czerwca o godz.18.00, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Kolekcjonerstwo lalek jest obecnie na świecie bardzo popularne - miłośników tej kategorii zrzesza m.in. międzynarodowa Global Doll Society. Odbywają się także liczne festiwale lalek, targi i aukcje, drukowane są fachowe czasopisma i katalogi.

W Polsce zarówno zbiory muzealne, jak i kolekcje prywatne są stosunkowo nieliczne.

- Wynika to pośrednio, jeśli chodzi o kategorię lalek jako obiektów historycznych, z następstw ogromnych zniszczeń, jakich doznała polska kultura materialna w wyniku wojny - mówią organizatorzy wystawy. - Z tym z większą przyjemnością i satysfakcją możemy zaprezentować jedną z prywatnych kolekcji elblążanki Moniki Barańskiej.

Tworzony przez nią zbiór obejmuje około 200 obiektów, są w nim lalki z początku XX w., okresu międzywojennego, z lat 50. i 60. XX wieku oraz współczesne - pochodzące z różnych stron świata.

Każda z lalek pokazuje interesującą historię, poczynając od materiału i technologii wytworzenia, kończąc na typie urody, zmieniającym się w zależności od regionu pochodzenia czy czasu powstania.
Na wystawie będzie można zobaczyć lalki - wyprodukowane w specjalnych seriach, np.: wspierające akcje humanitarne czy reklamowe.

Obok lalek, innymi ukochanymi zabawkami dzieciństwa były przytulanki, najczęściej w postaci zwierząt. W XIX wieku prawdziwą karierę w tej dziedzinie zrobił niedźwiedź. Postać zwierzęca, która przez wieki nacechowana była złowrogimi znaczeniami symbolicznymi i której się zwyczajnie obawiano, stała się nagle największym dziecięcym pocieszycielem. Przy okazji kolekcjonowania lalek do zbioru trafiły także misie - najstarsze przykłady pluszaków pochodzą z okresu międzywojennego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum - Bulwar Zygmunta Augusta 11 (wjazd od ulicy Zamkowej).

Wstęp wolny.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456320

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.