Jak dawniej wyglądało wychowanie, sytuacja dziecka i jego miejsce w rodzinie, jakie były zabawy i dziecięce zabawki - w najbliższą środę, 16 czerwca, opowiedzą o tym w Elblągu: prof. dr hab. Dorota Żołądź - Strzelczyk i dr Katarzyna Kabacińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio rozpocznie się o godz. 17.30 , tradycyjnie w Muzeum Archeologiczno - Historycznym (Bulwar Zygmunta Augusta 11, budynek dawnego Gimnazjum).
Autorki wykładu tak zapowiadają swoje wystąpienie:
„Początek życia to był niebezpieczny okres w życiu człowieka w dawnych czasach. Dzisiaj, przy nowoczesnym wspomaganiu, niekiedy porody kończą się tragicznie, a jak było kiedyś, możemy sobie tylko wyobrażać, czytając w pamiętnikach staropolskich i innych źródłach o cierpieniach położnic, o licznych zgonach matek i ich nienarodzonych lub nowo narodzonych dzieci.
Ale to nie koniec niebezpieczeństw czyhających na człowieka u progu życia. Jeszcze nieodpowiednia opieka, jej brak, choroby wieku dziecięcego, nawet ząbkowanie skończyć się mogło śmiercią. Ciężko było przeżyć te wszystkie niebezpieczeństwa i też nie wszystkim się to udawało. Demografowie szacują, że dorosłości dożywało zaledwie 35% populacji!
Jak wyglądała opieka nad dziećmi w początkach życia, kto i w jaki sposób się nimi zajmował - to przedmiot wykładu - usłyszymy i zobaczymy - na ilustracjach z tamtych czasów - o tym, jak dzieci były kąpane, krępowane powijakami, karmione przez matki lub mamki, o kołyskach w których sypiały, czym się bawiły, jak uczyły się chodzić..."
Do rozmowy o historii - i do refleksji - zapraszają: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz muzeum. Wstęp jest wolny.