Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.06.2010 09:02 Miasto:Frombork Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Wojna głodowa, czyli jak zdobywano Frombork - posłuchaj!
Frombork to prawdziwie magiczne miasto
Frombork to prawdziwie magiczne miasto
W najbliższą sobotę, 5 czerwca, warto wybrać się do grodu Kopernika na nową imprezę historyczną. Rekonstruktorzy z całego kraju przypomną epizod z polsko-krzyżackiego konfliktu, który miał miejsce w 1414 roku.

Wszystko rozpocznie się na Wzgórzu Katedralnym o godz. 11.30.

Jak zapowiada organizator imprezy Wojna Głodowa 1414 roku. Oblężenie Fromborka Jan Brzozecki, przyjadą m.in. rycerze z Gniewa, Warszawy, Łodzi i Trójmiasta. Będzie też obóz rycerski i jarmark, a o godz. 18, w archikatedrze, rozpocznie się uroczysta msza z udziałem rycerzy.

Przedsięwzięcie, na które zapraszają Fundacja Na Rzecz Warmii i Mazur, powiat braniewski i Stowarzyszenie Dom Warmiński, odbędzie się dzięki projektowi Dom Warmiński - Śladami historycznej Warmii, który w 85% jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.   

***

"Anno Domini 1414 Władysław, Król Polski, poruszony będąc krzywdami ze strony Zakonu, z bratem Witoldem wojska złączywszy, do Prus ciągnął, którym na pomoc niemało książąt szląskich, Czechów, także i Morawców przybyło, tak że tym wojskiem nie tylko Prusy, ale i niemałą część świata mógłby był król posiąść.

Mało jednak na ten czas sprawili, bo wziąwszy tylko kilka miast, jako Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Pieniężno i Ornetę siły swoje ku Pasłękowi skierowali. Stanowszy pod murami Pasłęka obie armie do szturmu gotować się poczęły. Jednakoż dla zapewnienia ciągłości oblężenia rozesłano zbrojne oddziały, coby wypadami swemi, żywność dla wojska sprowadziły. Rodząca obfitym plonem żyzna ziemia warmińska hojnie obdarowywała i nie szczędziła swoich skarbów okolicznym hodowcom, co też zdziwienie wśród onych rycerzy wprowadziło, bo ani w Koronie, ani na Litwie takich przypadków nie stawało.

Dlatego też głównodowodzący armią polsko-litewską, wysłał na Warmię po one skarby zwiad zbrojny prowadzony przez Sędziwoja Świdwę z Szamotuł, do oddalonego o 40 kilometrów Fromborka - miasteczka i warownej katedry warmińskiej, by zaopatrzenie dla swych wojsk zdobyć. Czy niespodziewająca się ataku załoga Fromborka obroni się przed zwiadem? Jaki będzie los mieszkańców?" (tekst z zaproszenia na wydarzenie)

 

Z Janem Brzozeckim rozmawia Agnieszka Jarzębska 

 

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12130
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512838

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.