Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.05.2010 12:53 Miasto:Barczewo Kategoria:Muzyka Autor:inf. nadesłana, J.K-D. Placówka:Brak
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego
Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie zaprasza w dniach 27 - 29 maja na IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. W wydarzeniu tym uczestniczą chóry amatorskie z całej Polski, Europy i świata, specjalni goście oraz turyści z odległych miejsc.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie po raz pierwszy odbył się w 2002 r. Jak podkreślają organizatorzy jest to prawdziwe święto miasta i okolic, a impreza społecznie organizowana jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu Warmii i Mazur.

Celem Festiwalu jest upamiętnienie postaci Feliksa Nowowiejskiego, urodzonego w Barczewie wybitnego kompozytora, twórcy Roty oraz popularyzacja jego bogatego dorobku twórczego. Festiwal ma też edukować dzieci i młodzieży oraz mieszkańców regionu w zakresie muzyki chóralnej a cappella różnych epok i stylów. To także promocja Barczewa i regionu - organizowane w całym regionie koncerty towarzyszące przyczyniają się do promocji urokliwych warmińskich okolic.

Rok 2010 r. został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego w gminie i powiecie olsztyńskim, ponieważ w tym roku przypada setna rocznica skomponowania i wykonania Roty oraz dziewięćdziesiąta rocznica skomponowania i wykonania Hymnu Warmii Feliksa Nowowiejskiego. W związku z tym poza konkursem zespoły obowiązkowo przygotowują te dwa utwory Feliksa Nowowiejskiego.

Festiwal skupia znawców twórczości Feliksa Nowowiejskiego oraz muzyki Warmii i Mazur, a także przybliża te tematy analizując je podczas otwartej dla wszystkich sesji naukowej.
Każdego roku ho

W Jury Festiwalu zasiadają profesorowie uniwersytetów, akademii muzycznych z całej Polski oraz wybitni muzycy, znawcy tematu. W skład tegorocznego Jury IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie wchodzą:

- Przewodniczący - prof. Marcin Tomczak - Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT w Sopocie, prorektor ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku
- prof. Dariusz Dyczewski - Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Akademia Muzyczna w Poznaniu, filia w Szczecinie
- prof. Benedykt Błoński - Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie


Uczestnicy IX edycji Festiwalu:
Chór Miejski Cantus Cordis, dyrygent Władysław Chanas, Wołomin
Chór Kontrapunkt, dyrygent Rafał Sulima, Ełk
Chór Kameralny WSAP im. Staszica, dyrygent Anna Olszewska, Białystok
Chór Stowarzyszenie Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki, dyrygent Jan Kondratowicz, Łódź
Chór Collegium Juvenum, dyrygent Joanna Muśko, Olsztyn
Chór Vox Coelestis WSIiZ, dyrygent Agnieszka Tomaszek, Rzeszów
Chór „Ars Cantandi" , dyrygent Anna Grabowska-Borys, Wrocław,
Chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, dyrygent Ewa Mackiewicz, Warszawa
Chór Szanty , dyrygent Fritz Weber, Hagen
Zespół Kameralny „AD LIBITUM" , dyrygent Izabella Zielecka-Panek
Chór „Res Musica" , dyrygent Grzegorz Handke, Gryfino
Chór Kameralny Ars Cantata, dyrygent Joanna Karpińska, Warszawa


Drugiego dnia Festiwalu, 28 maja, odbędzie się IX Sesja naukowa pod hasłem Muzyka Warmii i Mazur. Tematem przewodnim tegorocznej sesji będzie Polska muzyka romantyczna od Fryderyka Chopina do Feliksa Nowowiejskiego.
Podczas sesji zaprezentowane zostaną wyniki badań nad kulturą muzyczną regionu i jej miejscem w kulturze uniwersalnej.

- Jak co roku, spuścizna urodzonego w Barczewie kompozytora jest naturalną dominantą tematyczną, jednak nie ogranicza obszaru zainteresowań organizatorów i uczestników sesji, który obejmuje także refleksję nad praktyką wykonawczą i upowszechnianiem kultury muzycznej regionu - zapowiadają organizatorzy. - Zapraszamy do udziału w sesji muzykologów, teoretyków i historyków muzyki, kulturoznawców i przedstawicieli nauk społecznych, prowadzących badania nad przeszłością i stanem obecnym kultury muzycznej Warmii i Mazur.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko-Mazurski, J.E. abp Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński, Mirosław Pampuch Starosta Powiatu Olsztyńskiego, Piotr Grzymowicz Prezydent Miasta Olsztyn, Lech Jan Nitkowski Burmistrz Miasta Barczewo, ks. Kan. Marek Paszkowski Proboszcz Parafii św. Anny w Barczewie.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie.

Partnerzy: Urząd Miejski w Barczewie, Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Anny w Barczewie, Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego, Centrum Kultury i Promocji Gminy oraz Telewizja Kablowa Macrosat w Barczewie.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Samorządu Miasta Olsztyn, Urzędu Miejskiego w Barczewie.


Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13367241

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.