Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.05.2023 10:31 Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Druga na świecie i polska
Konstytucja 3 Maja, Sala Senatorska Zamku Królewskiego, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/dee
Konstytucja 3 Maja, Sala Senatorska Zamku Królewskiego, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL

W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, wraz z stanami skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi...

Tak rozpoczynała się Ustawa Rządowa, która do historii przeszła pod nazwą Konstytucji 3 - go Maja. Wymienione są w niej ziemie, które już od jakiegoś czasu nie należały do Polski, czy to w wyniku pokoju Grzymułtowskiego, kończącego wojnę polsko - rosyjską, czy w wyniku pierwszego rozbioru. Jaka była myśl przewodnia tego zapisu? Może autorzy konstytucji chcieli stworzyć furtkę dla późniejszego zakwestionowania zaboru dokonanego w 1772 r.

Dzięki tej Konstytucji, Polska stała się europejskim prymusem nowoczesności. Europejskiej, bo 4 lata wcześniej w Ameryce uchwalono, że Konstytucja będzie rozpoczynała się od słów My, naród Stanów Zjednoczonych.

Po przyjęciu ustawy zasadniczej w Rzeczpospolitej Obojga Narodów zapanowała de facto monarchia konstytucyjna. Tak postępowe porządki w większości „światłych" państw europejskich nastały dopiero w XIX wieku. Jednak ta śmiała wizja nowoczesnej Polski nie ustrzegła jej przed kolejnym rozbiorem. Konstytucja obowiązywała jedynie przez rok. Została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką, w wyniku przegranej w 1972 roku wojny polsko-rosyjskiej.

Oficjalna nazwa Konstytucji brzmi Ustawa rządowa. Dlaczego? Ponieważ już od XV wieku wszystkie uchwały i normy prawne nazywane były konstytucjami. I nie miało znaczenia, czy dotyczyły one spraw ważnych, czy nieistotnych. Dlatego, aby nadać temu aktowi odpowiednie znaczenie, nazwano go Ustawą rządową. Przy czym drugi człon nazwy nie oznacza rządu w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, czyli to nie organ wykonawczy państwa, ale ustrój. Ustawa dotyczyła spraw najważniejszych w państwie - ustrojowych.

Święto Konstytucji 3 - go Maja zostało ustanowione już dwa dni po jej uchwaleniu - 5 maja, w dniu wpisania jej treści do ksiąg grodzkich (stąd zapis w tekście konstytucji obl(atum) de 5 Mai 1791). W 1972 roku odbyło się pierwsze i ostatnie na długie lata świętowanie. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 - go Maja została uznana za święto narodowe. Z kolei po II wojnie światowej, obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a odbywające się manifestacje, które miały zwykle charakter patriotyczny i antysocjalistyczny, były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalnie zniesione ustawą z 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Pierwsze uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Dzień ten jest okazją do świętowania patriotyzmu w konserwatywnym stylu. W miastach całej Polski odbywają się msze za Ojczyznę, parady wojskowe czy koncerty muzyki poważnej i patriotycznej, takich akcentów nie zabraknie również w Elblągu. To program obchodów zaplanowany przez Urząd Miasta:

Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny.

Po mszy odbędą się uroczystości na Placu Katedralnym. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polski, przemówienia okolicznościowe oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

- Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy na Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie będzie trwała Majówka w Porcie Elbląg. Po raz drugi w historii ten dzień uczcimy Paradą Wodną na rzece Elbląg. Parada rozpocznie się około godz. 13:30 - zachęcają organizatorzy.

Podczas tego wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd), przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego.

- Wiele będzie się działo również na Bulwarze Zygmunta Augusta. O godz. 13:30 wystartuje Strefa Gier i Zabaw przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Tę część polecamy zwłaszcza najmłodszym – tutaj spędzą czas aktywnie i wesoło - podkreślają organizatorzy.

Pół godziny później rozpocznie się wydawanie zupy rybnej przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych z kuchni mobilnej. Na elblążan będzie czekało 400 darmowych porcji.

Na chętnych będzie czekała również gra terenowa „Poznajemy elbląską starówkę w Święto Konstytucji 3 Maja” przygotowana przez EKO Gryf Elbląg. Zabawa szykuje się rewelacyjna, zagadki, rebusy, dopasowania zdjęć i dużo fajnej zabawy. Nie zabraknie słodyczy, drobnych upominków i dla pierwszych 100 zawodników medale pamiątkowe.

Na Bulwarze Zygmunta Augusta zaprezentują się również pojazdy terenowe od organizatora zawodów Rainforest Challenge Poland, które odbędą się w Elblągu 8-11 czerwca br.

Do swoich stanowisk zaproszą również Elbląski Park Technologiczny oraz Straż Miejska w Elblągu.
Elbląskie Wodne Ochotnicze Ratownictwo Wodne zaprezentuje się w pokazie akcji ratunkowej na rzece Elbląg oraz będzie uczyło zasad udzielania pierwszej pomocy. Atrakcyjnie zapowiada się również pokazowy trening Uczniowskiego Klubu Sportowego Horyzont Elbląg, który odbędzie się na rzece Elbląg po paradzie wodnej z wykorzystaniem zdalnie sterowanych modeli łodzi jachtowych.

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13365728

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.