Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.04.2010 04:01 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Bohater dnia...książka!
Dziś, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Już od piętnastu lat święto, które ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej organizuje UNESCO.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku, w Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 r. - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

W 2010 roku obchody Światowego Dnia Książki wpisują się w Międzynarodowy Rok Zbliżenia Kultur i w wielu krajach są z tą tematyką ściśle powiązane. Seminaria, konferencje, publiczne czytania literatury, uliczne festiwale odbędą się m.in. w Portugalii, Indonezji, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Federacji Rosyjskiej i w Luksemburgu, gdzie tradycyjnie trwały będą trzy dni. W Polsce obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizuje co roku Polska Izba Książki (więcej na stronie http://www.swiatowydzienksiazki.pl).

Elblążanie chcący świętować ten dzień mogą wybrać się do Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Biblioteka ogłosiła abolicję dla osób, które przekroczyły termin zwrotu książek, a osoby wypożyczające książki zostaną obdarowane przez pracowników Biblioteki symboliczną czerwoną różą i drobnym książkowym gadżetem. W Empiku można dziś dostać trzy książki w cenie dwóch, w księgarni Świat Książki przez cały tydzień od 23 do 30 kwietnia odbywać się będzie kiermasz dobrej książki oraz akcja Wymień książkę. Przynosząc jedną książkę, można będzie wymienić ją na inną, przyniesioną przez innego miłośnika literatury. Książki zostaną opatrzone pamiątkową pieczęcią. W księgarniach sieci Matras do niedzieli wszystkie książki można będzie kupić 30% taniej.

A na czym skupiają się czytelnicze zainteresowania Polaków? To Top 10 empik com.

1. Dan Brown Zaginiony symbol
2. Pierre Dukan Nie potrafię schudnąć
3. Artur Domosławski Kapuściński non-fiction
4. Cassandra Clare Miasto szkła
5. Stephen King Pod kopułą
6. Stieg Larsson Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
7. Pierre Dukan Nie potrafię schudnąć. 350 nowych przepisów
8. Stieg Larsson Dziewczyna, która igrała z ogniem
9. Stieg Larsson Zamek z piasku, który runął
10. Dmitry Glukhovsky Metro 2033

Na liście są wszystkie części trylogii Millenium nieżyjącego już szwedzkiego pisarza Stiega Larssona. Polacy dopiero odkrywają te niezwykle wciągające kryminały, które sprzedawały się w Skandynawii w ilości większej niż Biblia. Larsson jest obecnie najpopularniejszym, nieanglojęzycznym pisarzem na świecie, Brad Pitt i Quentin Tarantino zakupili prawa do amerykańskiej adaptacji jego powieści.

Na pierwszym miejscu Top 10 jest najnowsza powieść Dana Browna Zaginiony symbol. Jego książki od czasu wydania Kodu Leonarda da Vinci zawsze zajmują najwyższe miejsca na listach książkowych bestsellerów. To zgrabnie napisane kryminały, w których teorie spiskowe przeplatają się z wykładami z historii sztuki - interesujące, ale nie porywające. Wysokie wyniki oglądalności zyskują również filmy nakręcone na podstawie książek Dana Browna. Z doborową, hollywoodzką obsadą i wieloma efektami specjalnymi oraz posmaczkiem skandalu (dzięki prowokowaniu środowisk kościelnych) podwyższają sprzedaż książek autora.

Wobec promowanego w mediach wizerunku nowoczesnej kobiety - która ma być zawsze dobrze ubrana, a przede wszystkim szczupła, nie dziwi fakt, że na liście dziesięciu najlepiej sprzedających się książek są dwie dotyczące diet i odchudzania. Nie próbowałam, nie mogę polecić, ale wyniki sprzedaży sugerują, że niedługo po polskich ulicach będą spacerowały same modelki.

Jedyna książka "z naszego podwórka" - Artur Domosławski Kapuściński non-fiction. To biografia, która uzyskała dość kontrowersyjną oprawę - życiorys ikony polskiego dziennikarstwa, genialnego reportażysty zostaje poddany konfrontacji z współczesną polską rzeczywistością i oczekiwaniami - posiadania kryształowego bohatera, który będzie dobrze wyglądał na kartach podręcznika. Zawiedzione oczekiwania rodziny Ryszarda Kapuścińskiego i części „środowiska" tworzą atmosferę, dzięki której książka cieszy się jeszcze większą poczytnością.

No i trzy książki, które pozostały - pozycja Stephena Kinga w świecie moli książkowych zakopanych w horrorach i nie tylko, jest niepodważalna. Co się ukaże, jest już kupione - to zupełnie nie dziwi. Książka Cassandry Clare Miasto szkła to już kolejna, trzecia już część bestsellerowej serii Dary Anioła - to książki dla młodzieży, jednak nie zdziwi mnie informacja, że sięgnęła po nią spora ilość trochę starszych czytelników. To fantasy, w której swoje miejsce znajdują wampiry, wilkołaki, tajemnicze wróżki i demony.

Książka, która znalazła się na ostatnim, dziesiątym miejscu listy jest dla mnie samej zaskoczeniem. Futur fantasy rosyjskiego pisarza nieczęsto znajduje się na liście bestsellerów sprzedaży - tak mnie to zainteresowało, że sama po nią sięgnę. A państwu życzę miłej lektury może któraś z książek, o których pisałam akurat przypadnie do gustu. Owocnego Święta Książki!

 


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456855

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.