Od dziś w kaplicy zamkowej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lidzbarku Warmińskim można podziwiać nowy obraz. To scena Ukrzyżowania, namalowana przez nieznanego autora według obrazu Antona van Dycka.
W 2008 roku Muzeum Warmii i Mazur zrealizowało projekt konserwacji elementów stałego wyposażenia kaplicy zamkowej, która znajduje się w lidzbarskim zamku biskupów warmińskich.
Zakonserwowano wtedy oba ołtarze boczne, oryginalne antepedia oraz obraz z prawego ołtarza bocznego Św. Jerzy przed namiestnikiem rzymskim – jedyny ocalały na miejscu z osiemnastowiecznego wyposażenia kaplicy.
Podjęto też wówczas decyzję o konserwacji obrazu ze zbiorów muzeum, który uzupełniłby lewy ołtarz boczny. Pierwotnie ów ołtarz nosił wezwanie wczesnochrześcijańskiej męczennicy św. Eufemii. Nic nie wiadomo na temat pierwotnego obrazu do niego.
Fotografie z okresu międzywojennego pokazują w tym miejscu obraz Ukrzyżowania z Marią i Janem Ewangelistą jako asystentami, zapewne z końca XIX wieku, który zaginął pod koniec II wojny światowej. Od tego czasu ołtarz był pusty.
Wstawiony obraz nawiązuje tematem do poprzedniego. Przedstawienie pochodzi z nieistniejącego kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich, koło Górowa Iławeckiego.
Ukrzyżowanie z Piast, obecnie należące do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, jest kopią obrazu flamandzkiego malarza Antona van Dycka (1599–1641), ucznia Piotra Pawła Rubensa. Autor kopii najprawdopodobniej posłużył się ryciną Schelta a Bolswerta, współpracownika Rubensa i van Dycka, który w sztychach powielał i rozpowszechniał obrazy mistrzów.
Ukrzyżowanie zostało uratowane przed zniszczeniem przez pracowników muzeum w okresie powojennym. Obraz, z uwagi na ogrom zniszczeń warstwy malarskiej i płóciennego podłoża, wymagał konserwacji i częściowej rekonstrukcji. Prace przeprowadziła konserwator dzieł sztuki Agnieszka Ramotowska, absolwentka zakładu konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Koordynatorem projektu była kustosz Iwona Beata Kluk z działu sztuki dawnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.