Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.09.2009 03:21 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Jasiukiewicz, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Elbląg i... trochę dalej (relacja)
Co się stało z wsią Łysice? Gdzie produkowano turbiny do elektrowni atomowej w Żarnowcu? Gdzie w połowie lat 80. powstała największa w Polsce mleczarnia? Czym było i gdzie się mieściło Laboratorium Sztuki? - na te i wiele innych pytań dotyczących Elbląga i dawnego województwa elbląskiego można było znaleźć odpowiedź w czasie spotkania Elbląg na dużym ekranie.

W dużej sali kina można było obejrzeć dwa filmy - pierwszy realizowany w latach 1974-1975, drugi z 1987 roku.

Pokaz zgromadził około 200 osób, nie tylko tych słusznych wiekiem, ale również młodych i najmłodszych, którzy z zainteresowaniem śledzili i komentowali elbląskie przemiany.

Na spotkanie otwarte dla wszystkich chętnych i ciekawych historii Elbląga przybyli również miejscowi decydenci: senator i były wojewoda elbląski Władysław Mańkut oraz wicewojewoda warmińsko-mazurski Grzegorz Nowaczyk.

Tematem przewodnim było województwo elbląskie, które powstało w 1975 roku i zakończyło swoje istnienie wraz z reformą administracyjną z 1998 roku. Wieczór prowadził i opatrzył komentarzami redaktor naczelny Telewizji Elbląskiej Juliusz Marek.

Dyskusja po projekcji skupiła się na współczesnym Elblągu i jego miejscu w województwie warmińsko-mazurskim, do którego elblążanie nie chcieli przecież należeć. Z wypowiedzi osób, które zabrały głos, wynika, że województwo również traktuje Elbląg jakby nie do końca mieścił się on w jego wizji. W końcu Elbląg, historycznie związany z Pomorzem, z tradycją Warmii i Mazur ma niewiele wspólnego...

Poruszono np. problem zbyt małej obecności tematyki elbląskiej w mediach regionalnych, kłopotów z odbiorem TVP3 Olsztyn oraz niedostępnością regionalnej, wydawanej w Olsztynie wkładki Gazety Wyborczej (do Elbląga trafia wkładka gdańska).

Kwestie bardziej polityczne, a nie historyczne, poruszyli przybyli goście. Grzegorz Nowaczyk zachęcał np., by dążyć do tego, aby to Elbląg był pierwszym miastem województwa, a ze swej strony obiecywał, że w przyszłym roku sejmik wojewódzki będzie obradował w Elblągu.

Bohaterem następnego spotkania z cyklu Elbląg na dużym ekranie będzie nieżyjący już gen. Bolesław Nieczuja - Ostrowski. Premierowo zostanie wyświetlony film Generał Bolesław Nieczuja - Ostrowski. Bohater naszych czasów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12221
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11883680

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.