Wielu mieszkańców Warmii i Mazur ma korzenie na dawnych Kresach Wschodnich. Także na terenach, które teraz należą do Litwy, Ukrainy czy Białorusi, są Polacy, którzy pielęgnują swoje tradycje. Przypomina o tym Festiwal Kultury Kresowej, który w sierpniu, po raz 16. odbędzie się w Mrągowie.
Jak informują organizatorzy imprezy, to jedyna tego rodzaju propozycja w kraju, a poprzednie edycje spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem. Występy zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy są transmitowane przez TVP 2 i kanał Polonia.
Koncert galowy w amfiteatrze jest podsumowaniem trzech dni imprez festiwalowych w mieście, w czasie których można oglądać występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw.
Festiwal to również najciekawsze, obok Pikniku Country, przedsięwzięcie kulturalne Mrągowa.
16. edycja odbędzie się od 6 do 8 sierpnia, dzięki pomocy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Organizatorzy: burmistrz Mrągowa, Centrum Kultury i Turystyki, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.
***
A oto program:
6 sierpnia, piątek
plac Unii Europejskiej:
godz. 16-21 - Mała gala kresowa - występy zespołów, prezentacje rękodzieła, malarstwa, kiermasze, kuchnia kresowa
godz. 17.30 - oficjalne otwarcie Festiwalu
godz. 19 - koncert Chopin w muzyce europejskiej w wykonaniu Grupy Operowej Avangart
Centrum Kultury i Turystyki:
godz. 16 - Współczesna literatura kresowa - prezentacje gości z Litwy, Ukrainy i Białorusi /sala Orbita/
godz. 18 - otwarcie wystaw: historycznej Dokumenty kresowe, pamiątki i przedmioty codziennego użytku Ryszarda Bitowta, fotografii Jerzego Karpowicza, plakatu FKK Piotra Dondajewskiego
7 sierpnia, sobota
plac Jana Pawła II:
godz. 11 - Kresowe spotkanie z muzyką i poezją
plac Unii Europejskiej:
godz. 12-16.30 - koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła, malarstwa, kiermasze, kuchnia kresowa
Ratusz:
godz. 14 - konferencja prasowa
Amfiteatr:
godz. 17 - Koncert Galowy
8 sierpnia, niedziela
Kościół św. Wojciecha:
godz. 10.30 - Msza Święta
plac Unii Europejskiej:
godz. 1215.30 - Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła, malarstwa, kiermasze, kuchnia kresowa
godz. 15.30 - Korowód ulicami miasta (od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II, promenadą do Amfiteatru nad jez. Czos)
Amfiteatr:
godz. 17-19 - koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego; oficjalne zakończenie 16. Festiwalu Kultury Kresowej; pożegnanie uczestników Festiwalu
Dodatkowo w czasie Festiwalu będzie można obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego zorganizowane w ramach obchodów 50. rocznicy powstania Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo - Kondycyjnego w Mrągowie - molo przy placu Jana Pawła II, niedziela, godz. 11-14
***
W programie 16. Festiwalu Kultury Kresowej zobaczymy:
Ukraina
1. Zespół Folklorystyczny Podolski Kwiat
grupa tańczącej, śpiewającej i grającej na różnych instrumentach młodzieży z miasta Koziatyn na Podolu. Zespół powstał w 2007 roku, przy Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury; kierownik artystyczny - Natalia Czajkowska, choreograf - Ludmiła Maszewska.
Zespół wielokrotnie brał udział w różnych festiwalach (Winnica, Bar, Kielce), uroczystościach, przeglądach folklorystycznych, imprezach okolicznościowych, chętnie prezentuje się na koncertach w szkołach czy szpitalach. W repertuarze znajdują się tańce narodowe, a także tańce i pieśni ludowe z różnych regionów Polski i Ukrainy, obrazki sceniczne oparte na polskich zwyczajach i obrzędach.
2. Folklorystyczny Wokalno - Instrumentalny Zespół Bukowińskie kolory
powstał w 2002 roku, przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza. W repertuarze ma pieśni regionalne, ludowe, estradowe. Grupa występuje podczas akademii rocznicowych w Czerniowcach, np. w maju brała udział w koncercie inaugurującym Rok Polski na Ukrainie na terenie Bukowiny; śpiewali i tańczyli w Kiszyniowie (Festiwal Polska Wiosna w Mołdawii), a także Krasnoszorach (200-lecie przybycia pierwszych Górali na Bukowinę). Laureaci Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie; folklorystyczny zespół pod kierownictwem Iryny Manik.
3. Zespół Jagiellonia
4. Kapela Wesoły Lwów
Litwa
1. Zespół Pieśni i Tańca Znad Mereczanki
Debiut - w Solecznikach, w 1995 roku, na przeglądzie zespołów polskich rejonu solecznickiego. Wówczas zespół składał się z trzynastki entuzjastów polskiej pieśni ludowej. Wkrótce po solecznickim występie odbyli pierwszą podróż do Macierzy; miejscem występu stało się wówczas Szepietowo.
Starają się kultywować polskie tradycje jaszuńskiej ziemi, biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach kulturalnych swojej gminy, takich jak zabawy andrzejkowe, dożynki, uroczystości Nocy Świętojańskiej.
W ciągu pierwszych 10 lat działalności zespół dał ponad 200 koncertów, uczestniczył w licznych imprezach kulturalnych: zarówno na Litwie, jak też w Polsce. Mieli zaszczyt wystąpić na festiwalach w Mrągowie i Węgorzewie, jednak najbardziej lubią koncertować przed rodzimą jaszuńską publicznością.
W ciągu roku kilkakrotnie odnawiają własny repertuar, do którego włączyli ulubione pieśni i tańce polskie oraz litewskie. Nie sposób pominąć faktu, że artyści Znad Mereczanki przychodzą na próby całymi rodzinami.
Od początku kapelą muzyczną kierują małżeństwo Natalia i Aleksander Godowszczykowie, a tancerzom i chórzystom przygrywają też dwaj ich synowie. W grupie tanecznej tańczą dzieci zespolaków. Dzięki temu zarówno na próbach, jak i na występach zespołu wyczuwalna i widoczna jest ciepła, rodzinna atmosfera. Więź pokoleń dla zespolaków z Jaszun jest czymś naturalnym, a zarazem najcenniejszym osiągnięciem, fundamentem wszystkich przeszłych i przyszłych sukcesów zespołu.
2. Zespół instrumentalny Akord z udziałem zespołu Melodia
Akord istnieje od 2006 roku. Kierownikiem jest Oksana Trescenko. Muzykanci grają na akordeonie, skrzypcach, na gitarze basowej oraz perkusji; wykonują utwory litewskie, polskie, żydowskie, niemieckie, włoskie, ukraińskie oraz utwory kompozytorów innej narodowości.
Zespół brał udział w święcie kapel w Sejnach, muzykujących rodzin w Puńsku oraz na jarmarku bożonarodzeniowym w Warszawie, jest stałym uczestnikiem polskiego festiwalu na Litwie Pieśń znad Wilii. W skład zespołu wchodzą dwie solistki - Katarzyna Miłto oraz Jowita Damarackaite.
Młodzieżowy zespół Melodia z Nowej Wilejki działa od 1996 roku. Tworzy go 14 śpiewających i tańczących dziewcząt. Zespół brał udział w Festiwalach Kultury Kresowej w Mrągowie, z przedstawieniami jasełkowymi i zapustowymi występował w Konstancinie – Jeziornej, Ostródzie, był uczestnikiem Światowych Spotkań Chórów Polonijnych w Koszalinie.
W projekcie Dziedzictwa Kulturowego Polaków na Litwie zespół był ambasadorem nie tylko pieśni kresowej, lecz również kuchni litewskiej. Pod akompaniament polskich i litewskich melodii odkrywali publiczności tajniki przygotowywania cepelinów, blinków żmudzkich i innych litewskich specjałów. W repertuarze mają piosenki i tańce wileńskie, polskie i inne. Kierownikiem zespołu jest Janina Stupienno, choreografem - Zdzisław Stankiewicz.
3. Polski Zespół Folklorystyczny Rudomianka
4. Zespół Żeński Marzenie
5. Kapela Świętojańska
6. Zespół Grzegorzanie
7.Kapela Wileńska
Białoruś
1. Zespół Karolinka - folklorystyczny zespół polonijny; powstał w 1992 roku;
2. Zespół Folklorystyczny Matczyna Piosenka
założony w 1991 roku, w Taniewiczach; w repertuarze artystek znajdują się głównie ludowe pieśni, zbierane po okolicznych miejscowościach oraz regionalne polskie piosenki wykonywane a capella; kierownik - Teresa Adamowicz.
3. Młodzieżowy Zespół Taneczny Białe Skrzydła
zespół powstał w 1999 roku. Pracuje przy Pałacu Kultury w Mołodecznie; na początku nosił nazwę Akwarele. W 2002 roku, już pod zmienioną nazwą Białe Skrzydła, zaczął ćwiczyć w nowo wybudowanym Pałacu Kultury. Obecnie skupia w swoich szeregach około 60 dzieci w wieku od 7 do nastu lat.
W bogatym i zróżnicowanym repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek) i regionalne, m.in. suita kaszubska, lubelska, przeworska. Zespół z równym powodzeniem wykonuje tańce innych narodów: ukraińskie, greckie, rosyjskie, białoruskie.
Grupa występowała na wielu koncertach w kraju i za granicą. Ma też za sobą koncerty dla mieszkańców i gości w mieście Mołodeczno oraz rejonie, udział w festiwalach regionalnych i obwodowych, w koncertach z okazji Święta Niepodległości w Mińsku - organizowanych przez ambasadę RP; w 2004 roku zespól gościł na 10. Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, a w grudniu tego roku – na Międzynarodowym Festiwalu Sambor. W 2006 roku Białe Skrzydła otrzymały honorowy tytuł „wzorowego” zespołu; kierownik - Viktor Baranovich.
4. Muzykująca Rodzina Żych
siedmioosobowa rodzina ze Smorgonia, rodzice i pięcioro dzieci w różnym wieku wykonują ludowe i popularne piosenki.
Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian programowych