Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.08.2009 01:11 Miasto:Frombork Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Jan Brzozecki, AJ Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
O kamieniach z nieba i ludziach nimi zauroczonych – posłuchaj!
Na fromborskiej wystawie znalazły się największe okazy meteorytów znajdujące się w Polsce, ale także inne interesujące eksponaty
Na fromborskiej wystawie znalazły się największe okazy meteorytów znajdujące się w Polsce, ale także inne interesujące eksponaty
Czym prawdziwy meteoryt różni się od zwykłego, ziemskiego kamienia i jak się starzeje? - Dowiemy się tego odwiedzając Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Na wystawie można też podziwiać historyczne okazy meteorytów znalezionych przez Ignacego Domeykę, najsłynniejszego mineraloga XIX wieku i inne skarby prosto z nieba. 

Możliwość odwiedzenia ekspozycji jest jedną z atrakcji 13. Zlotu Miłośników Astronomii, który do niedzieli trwa we Fromborku.

Wystawę można oglądać do końca września na II piętrze dawnego Pałacu Biskupiego. Wernisaż odbył się pod koniec kwietnia.
 
W radiowej rozmowie z Janem Brzozeckim Andrzej Pilski, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Meteorytów, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, a także redaktor kwartalnika Meteoryt i mieszkaniec Fromborka podkreśla, że przez ostatnie dwadzieścia lat kolekcjonerstwo meteorytów rozwinęło się w Polsce na dużą skalę.

- Na wystawę zaprosiłem najrozmaitszych kolekcjonerów, by pokazać ludzi, którzy w różny sposób są zafascynowani meteorytami – mówi Andrzej Pilski:


Kazimierz Mazurek, który wypożyczył część swojej kolekcji, wskazuje, że na fromborskiej ekspozycji są największe okazy meteorytów znajdujące się w Polsce, ale też książki i sztuka związana z tym tematem:



Krzysztof Socha, najlepszy polski poszukiwacz meteorytów, kamieniami z nieba zaczął interesować się właśnie we Fromborku. Największy fragment meteorytu żelaznego Morasko znaleziony przez niego w 2006 roku (pokazany w towarzystwie kilku mniejszych znalezisk pana Krzysztofa) jest centralnym okazem polskiej części - i całej wystawy.

- Meteorytów można szukać w każdym terenie, bo spadają one mniej więcej równomiernie na powierzchnię Ziemi, trzeba tylko wiedzieć jak on wygląda i umieć go odróżnić od ziemskiej skały - podpowiada poszukiwacz:



Były doniesienia na temat meteorytów we Fromborku. Krzysztof Socha szukał ich tu kilka razy:



Marcin Cimała, miłośnik i sprzedawca meteorytów, wskazuje, że duża ilość meteorytów pochodzi z Sahary:



Rozmawiał Jan Brzozecki
Montaż i tekst: Agnieszka Jarzębska

               






Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11515133

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.