Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.08.2009 07:48 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:1692 Placówka:Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna
Lektura nie tylko na wakacje - posłuchaj!
Jest to bardzo ciekawy, ale i nie łatwy w odbiorze dokument dla nas - Polaków.
Jest to bardzo ciekawy, ale i nie łatwy w odbiorze dokument dla nas - Polaków.
Nakładem wydawnictwa Instytutu Kaszubskiego oraz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej na rynku ukazała się niedawno książka niemieckiego ks. Paulusa Hermanna pt. "Relacja o czasach polskich i rosyjskich w Elblągu od stycznia 1945 do maja 1946 roku". Tłumaczenia z j. niemieckiego i wprowadzenia dokonał ks. Mieczysław Józefczyk - historyk Kościoła i dziejów Elbląga.

Ks. Paulus Hermann był rdzennym Warmiakiem. Pracował w Elblągu od końca 1944 roku do połowy 1946 roku. Jego sylwetkę obszernie przedstawił we wprowadzeniu ks. Mieczysław Józefczyk, pokazując przedwojenne i powojenne losy księdza Hermanna.

Wydany w książce dokument powstał 25 lipca 1946 roku w Zeve, czyli pisany był prawie na bieżąco przez naocznego świadka. Dotyczy historii Elbląga i regionu od stycznia 1945 roku do maja 1946 roku. Duchowny opisał w nim to co widział i wiedział mieszkając w Elblągu przed, w trakcie i tuż po wyzwoleniu. Znajdziemy tu relacje o życiu codziennym Niemców i Polaków w ówczesnym mieście oraz o okropnościach powojennych czyli o przejmowaniu miasta przez Rosjan, przestępstwach, gwałtach czy wywózkach i wysiedlaniu Niemców.

Jest to bardzo ciekawy, ale i nie łatwy w odbiorze dokument dla nas - Polaków. Pisany jest bowiem przez Niemca i ukazuje zamieszkujących Warmię, Mazury i Pomorze Niemców w roli ofiar wojny i tego co zdarzyło się tuż po niej.

W odniesieniu do Elbląga, ale i niemal całego obszaru Pomorza, takich dokumentów, pisanych niemal na bieżąco przez naocznych świadków i uczestników wydarzeń, mamy bardzo niewiele - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński.  Posłuchaj wywiadu:

 

Kliknij, aby posłuchać:

Rozmawiała: Marta Hajkowicz.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12167
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11678225

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.