DNNMasters MPUS-Xtreme is running in evaluation mode. Please purchase license on www.dnnmasters.com

 
 
 
 
Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.08.2009 08:49 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:ŁD, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Spacerkiem przez 100 lat
W Elblągu wystawa pokazywana jako część projektu Filmowa Polska pozostanie do 4 września, fot. - mat. prasowe
W Elblągu wystawa pokazywana jako część projektu Filmowa Polska pozostanie do 4 września, fot. - mat. prasowe

Najważniejszym filmom z lat 1908-2008 będzie poświęcona wystawa, którą od 11 sierpnia będzie można oglądać w elbląskim Światowidzie. Ekspozycja towarzyszy obchodom stulecia polskiej kinematografii.


 

Prezentację przygotował Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową. Jest ona w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Wersję niemiecką opracował Polski Instytut w Berlinie.

Konsultantami wystawy są Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki; kuratorem jest Natalia Chojna, autorem grafiki - Aleksandra Kot, zaś konstrukcji - Michał Ziętek i Katarzyna Pągowska.

- Ekspozycja przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa PISF z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów. Wybraliśmy je kierując się kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów. Wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne, a mniej oswojone przez pamięć utwory. Pragnęliśmy bowiem ukazać nie tylko wertykalny horyzont arcydzieł, ale fragmenty codziennego krajobrazu polskiego kina - mówi Rafał Marszałek.

Przedsięwzięciu towarzyszy album i strona internetowa www.100latpolskiegofilmu.pl, na której, oprócz fotosów, można obejrzeć wykłady Rafała Marszałka o historii polskiego kina.

W Elblągu wystawa pokazywana jako część projektu Filmowa Polska pozostanie do 4 września.

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12870
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 15168413

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.