Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.07.2009 02:45 Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Brak
Kongres Kultury Polskiej: porozmawiajmy o kulturze
We wrześniu w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej 2009. Ma to być okazja do refleksji nad tym, co w kulturze wydarzyło się przez ostatnich dwadzieścia lat, jaka jest jej obecna kultura i jaką misję będzie miała do spełnienia w przyszłości.

Kongres Kultury Polskiej odbędzie się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 23-25 września.

Zaplanowanych zostało pięć otwartych dla publiczności sesji plenarnych w godzinach przedpołudniowych oraz dwadzieścia pięć równoległych sympozjów problemowych, które będą dostępne dla zarejestrowanych uczestników kongresu.

Wystąpienia, referaty, raporty, debaty, podsumowania oraz komentarze moderatorów będą koncentrować się wokół trzech wiodących tematów: Przestrzenie twórczości, Instytucje dla kultury i Kultura w społeczeństwie.

Jak można przeczytać na specjalnej "kongresowej" stronie internetowej, dyskusja pod hasłem Przestrzenie twórczości ma dotyczyć twórczości i twórców. Będzie w niej miejsce na bilans osiągnięć współczesnych polskich artystów i rozmowę o ich roli w kulturze światowej, a także o wpływie tradycji europejskiej na kształt twórczości artystycznej w Polsce. Zaproszeni goście to m. in. Andrzej Wajda, Anda Rottenberg, Grzegorz Gauden, Krzysztof Ingarden czy Edwin Bendyk. 

Wątek Instytucje dla kultury będzie osnuty wokół konieczności modernizacji organizacyjnych i instytucjonalnych form życia kulturalnego. Wynikiem obrad powinny być propozycje reform, umożliwiające jak najskuteczniejsze wykorzystanie nowoczesnych metod w zarządzaniu kulturą. Swoje opinie na ten temat przedstawią np. Ryszard Markiewicz, Jarosław Lipszyc, Jerzy Hausner i Bartosz Szydłowski.

Z kolei Kultura w społeczeństwie to dyskusja nad rolą kultury w codziennym życiu społeczeństwa obywatelskiego i definiowaniu tożsamości w warunkach transformacji ustrojowej, integracji europejskiej, globalizacji i zmiany pokoleniowej. Zaproszeni goście to m. in. Ryszard Nycz, Joanna Tokarska-Bakir, Wojciech Burszta, Jan Miodek i Jacek Żakowski.

 

Już teraz na stronie www.kongreskultury.pl można znaleźć 15 raportów dotyczących przemian, jakie miały miejsce w poszczególnych obszarach polskiej kultury po 1989 roku.

Opracowania przygotowane na zlecenie ministra przez zespoły ekspertów traktują o: kulturze miejskiej, zarządzaniu w kulturze, muzeach, wzornictwie, rynku sztuki, książce, teatrze, tańcu współczesnym, kinematografii, szkolnictwie artystycznym, edukacji kulturalnej, digitalizacji dóbr kultury, mediach audiowizualnych oraz promocji Polski poprzez kulturę.

Same obrady będzie też można na bieżąco śledzić w internecie.

Inicjatorem i honorowym patronem Kongresu Kultury Polskiej 2009 jest minister kultury Bogdan Zdrojewski.

***

Wszystkich Państwa, przedstawicieli instytucji kultury, twórców, animatorów, a także konsumentów, odbiorców kultury zapraszamy do rozmowy i dyskusji na temat stanu polskiej, ale też regionalnej i lokalnej kultury. Które dziedziny mają się nieźle, a które mocno kuleją? Z czego możemy być dumni, a co należy zmienić? Co boli ludzi kultury, jej uczestników i odbiorców?

Na emaile czekamy pod adresem: redakcja@eswiatowid.pl

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11512401

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.