Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.07.2009 08:00 Miasto:Grunwald Kategoria:Wydarzenia Autor:Ł. Daroszewski, MH Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Grunwald po raz 599.
Normal 0 21 false false false

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Odkąd pamiętam data 14 lipca, 1410 roku mówiła o pokonaniu niezwyciężonej armii zakonu krzyżackiego. Minęła już 599 rocznica od tego wydarzenia i jak co roku odbyła się wielka inscenizacja na której byliśmy z kamerą. 

 

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

W sobotę przenieśliśmy się do czasów średniowiecznych, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak mogła wyglądać walka zakonu krzyżackiego z wojskami polsko-litewskimi. Już od czwartku otwarte były obozowiska i na własnej oczy można było zobaczyć jak żyli średniowieczni wojownicy.

W tej wielkiej inscenizacji, podczas lejącego się z nieba ukropu, brało udział około 1,5 tysiąca rycerzy uzbrojonych w jak najbardziej odwzorowujący średniowieczny rynsztunek. Jak na kartach historii na czele wojsk stanęli Władysław Jagiełło - król polski i Urlych von Jungingen – wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

Inscenizacja zgodnie z prawdą historyczną rozpoczęła się symbolicznym wbiciem dwóch nagich mieczy przed samym królem Władysławem Jagiełło, przez wysłanników zakonu, którzy mieli na celu sprowokowanie wojsk polskich, stojących w cieniu i czekających na pierwszy ruch zakonu krzyżackiego. Po kilku chwilach rozpoczęła się walka. Rozgrzmiały armaty, słychać było okrzyki, stukot koni i wciąż krzyżujące się miecze.

Całe to wydarzenie prowadził spiker, który informował niezliczoną ilość publiczności o poczynaniach na polu walki, która trwała blisko godzinę.

Dodatkowym atrakcją były stoiska z suwenirami, pamiątkami oraz wyrobami takimi jak: chleb wiejski, miód pitny, kwas chlebowy, a nawet same zbroje.

Chodząc po obozowiskach dowiedzieliśmy się, że już w ciągu roku można się przygotować do walki. Koszt niestety jest dość duży i wymaga wielu wyrzeczeń, bo prócz zbroi i broni trzeba dysponować niezwykłą kondycją.

Wśród obozowiczów widywaliśmy kobiety, które są nieodzowną częścią każdego tego typu wydarzenia. Kobiety w dawnych czasach pomagały mężczyzną przed i po bitwach. To one szykowały wojownikom rynsztunek, gotowały jedzenie, a po samej bitwie pomagały w oporządzaniu strojów rycerskich. Jednak spotyka się również kobiety, które czynnie biorą udział w walce, co jest wielkim czynem z ich strony.

 

Aby zobaczyć jak wyglądają przygotowania do walki i sama bitwa zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

 

Normal 0 21 false false false
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
ryszard
|2009-07-21 12:56:35
W sobotę tam byłem i tak sobie się bawiłem. Największa bitwa była o klienta oraz w kolejkach za piwem. Rycerze na polu poruszali się jakby chcieli a nie mogli, wszystko to było niemrawe, lektor słabo słyszalny i tylko pozostało wspomnienie po popcornie , świeżym popcornie.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11516765

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.