Nowocześniejszy Grunwald - remont, jakiego nie było w Europie!
Pomnik Grunwaldzki z 1960 roku
Grunwald to miejsce jednej z największych bitew w dziejach kontynentu. W marcu ruszyły: kompleksowy remont i rozbudowa zwycięskiego pola walki. Inwestycja, która potrwa do maja 2011 roku, będzie kosztować około 50 milionów złotych. Prawie 85 procent pieniędzy dała Unia Europejska.
Dziś, na polach grunwaldzkich odbyła się konferencja prasowa na ten temat. Budowa pomieszczeń na cele restauracyjne, łaźni czy pola namiotowego sprawią, że to ważne miejsce będzie można odwiedzać przez cały rok. Wszystko zostanie zrealizowane przy użyciu nowoczesnym technologiom i ekologicznych, przyjaznych dla środowiska materiałów.
Pole bitwy, w czasie której 15 lipca 1410 roku starły się połączone wojska polsko-litewskie z wojskami Zakonu Krzyżackiego, to jedno z najważniejszych miejsc na historycznej mapie Polski, a pamięć o grunwaldzkiej wiktorii jest jednym z najistotniejszych czynników określających naszą narodową świadomość. W 1960 roku odsłonięto tu Pomnik Grunwaldzki - zespół pomnikowy, wykonany według projektu Jerzego Bandury i Witolda Cęckiewicza.
Zakres planowanych prac:
- gruntowna konserwacja i remont amfiteatru - zasadniczej części Wzgórza Pomnikowego z 1960 roku.
Pod amfiteatrem znajduje się przestrzeń (ok. 490 metrów kwadratowych), w której tymczasowo urządzona jest ekspozycja muzealna. Obiekt zbudowany z granitowych płyt zostanie w trakcie remontu praktycznie rozebrany i po wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej ponownie złożony.
- wnętrze przeznaczone na ekspozycję oraz salka projekcyjna zostaną całkowicie zmodernizowane; wykonana zostanie instalacja grzewcza oraz inne niezbędne instalacje (w tym antywłamaniowa i przeciwpożarowa);
- pod ziemią dobudowane zostanie pomieszczenie o powierzchni 77 metrów kwadratowych z sanitariatami i zapleczem technicznym.
- konserwacja pozostałości (tzw. trwała ruina) kaplicy pobitewnej z 1413 roku oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu.
Więcej informacji, galeria zdjęć i reportaż - wkrótce.
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.