Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.06.2009 01:12 Miasto:Elbląg Kategoria:Stowarzyszenia Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
To ja, self - adwokat!
Konferencja na temat konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych odbyła się wczoraj w elbląskim Światowidzie.

Organizatorami spotkania byli tzw. self - adwokaci działający przy elbląskim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, a współorganizatorem - Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Konferencja miała przypomnieć, że osoby niepełnosprawne powinny stawać się świadomymi uczestnikami codziennego życia i że należy szanować ich godność.

- Walczymy o swoje prawa i potrzeby - podkreśla Lidia Artymiak, jedna z prowadzących sesję.

Jak zauważa Teresa Miłoszewska, która w centrum kultury jest pełnomocnikiem dyrektora do spraw organizacji pozarządowych, przykładem, że osoby niepełnosprawne są zdolne do świadomego kierowania swoim życiem są grupy self - adwokatów, działające także w Elblągu.

Self - adwokatura (self - advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Stają się one w ten sposób rzecznikami własnych spraw.

Self - adwokatura to samodzielne walczenie o swoje prawa. Osoby niepełnosprawne próbują samodzielnie dbać o swoje potrzeby, podejmować pracę i wpływać na instytucje społeczne; spotykają się ze sobą, rozmawiają, a następnie reprezentują swoje interesy na zewnątrz.

Przypomnijmy, konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych intelektualnie z 13 grudnia 2006 roku została podpisana przez Polskę w 30 marca 2007 roku i do tej pory nie doczekała się ratyfikacji.

Konwencja zapewnia wszystkim osobom niepełnosprawnym aktywne uczestnictwo we wszelkich sferach życia społecznego.

Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, rzeczników własnych spraw, self - adwokatów, ma ona szczególne znaczenie, ponieważ zapewnia im taką samą zdolność do czynności prawnych, jak innym obywatelom.

Oznacza to, że istniejąca w polskim systemie prawnym instytucja ubezwłasnowolnienia, stosowana często do osób niepełnosprawnych intelektualnie, pozbawiająca ich zdolności do czynności prawnych, jest niezgodna z postanowieniami konwencji.

Podczas konferencji self-adwokaci m.in. z Mikołajek, Tczewa, Giżycka i Iławy opowiedzieli o swoich dokonaniach i walce o godność. Zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność uświadamiania pełnosprawnym osobom, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie zasługują na równe traktowanie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12160
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11673220

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.