Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Ludową sztukę wypiera chińszczyzna - posłuchaj!
Waldemar Majcher
Waldemar Majcher
Dlaczego warto pielęgnować i wspierać sztukę ludową? - Aby nie zaginęła. Byłem w krajach, w których  ta sztuka jest w muzeach i w folderach, ale nie ma twórców. U nas twórcy są. W całej Polsce jest ich sporo - mówi w radiowej rozmowie Waldemar Majcher, artysta, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych i pracownik skansenu w Olsztynku.

Waldemar Majcher sam jest cenionym twórcą. Tworzy malarstwo na szkle. Na jego pracach pojawiały się motywy sakralne, w tym anioły, ale też tematy żydowskie czy motywy z kafli mazurskich.

- Myślę, że istotą twórczości ludowej jest to, by w tej sztuce przekazać cząstkę samego siebie - uważa artysta.
 
Jaka jest kondycja sztuki ludowej i samych twórców? W ocenie Waldemara Majchra, mizerna.

- Na Warmii i Mazurach w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych zrzeszamy około 35-40 twórców. Myślę, że byłoby więcej, ale część osób nie chce, część nie wie, a być może my też nie wiemy o tym, że mają takie możliwości, umiejętności czy predyspozycje. Część twórców, którzy dobiegają kresu swego życia, nie ma komu przekazać swych umiejętności, bo dzieci nie chcą, chętnych uczniów czy innych osób, które by chciały przenieść dalej te umiejętności, nie ma – wskazuje Waldemar Majcher: 



Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

***

Waldemar Majcher jest jednym z bohaterów projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej, który realizuje Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid oraz nasza redakcja.

W najbliższych miesiącach powstanie cykl materiałów filmowych na temat "ostatnich mistrzów" kultury ludowej z Warmii i Mazur, Żuław i Powiśla. Jeden z reportaży będzie poświęcony panu Waldemarowi.

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej objął honorowym patronatem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas; organizatorem jest Światowid, współorganizatorem stowarzyszenie Jantar.

Współorganizatorami - i współpartnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.   

          

                                       

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456049

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.