Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.02.2009 02:16 Kategoria:Wydarzenia Autor:Stanisław Bobiński Placówka:Brak
Ja, twórca
Z przestrzeganiem ustawy o prawach autorskich w Polsce bywa różnie...
Z przestrzeganiem ustawy o prawach autorskich w Polsce bywa różnie...
Autorem jest nie tylko pisarz, poeta czy twórca znanego filmu. Wbrew pozorom autorami bywa wielu z nas. Warto więc poznać przepisy, które dotyczą wszelkiej twórczej działalności. Do lektury prawa autorskiego zachęca Stanisław Bobiński.

Za podstawowy przedmiot prawa autorskiego uważany jest utwór. W rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku - tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm.).

Ustawodawca wskazał, że utworem jest tylko taki przejaw działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania. Posiada zatem cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.

Utwór ponadto musi odznaczać się indywidualnym charakterem. Utwór jest dobrem niematerialnym, a utrwalony jest za pośrednictwem przedmiotów materialnych, tak jak to ma miejsce np. w przypadku powieści. Zostaje ona  utrwalona na papierze, lecz mimo tego istnieje jako byt indywidualny i autonomiczny, niezależny od rzeczy, która go wyraża, w tym przypadku papieru.

Utwór staje się przedmiotem prawa autorskiego z mocy prawa już od chwili jego ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną, niezależnie od dopełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę.

Oznacza to, iż ochrona ze strony prawa autorskiego powstaje z mocy prawa już od chwili uzewnętrznienia się rezultatu twórczej działalności człowieka, niezależnie od etapu jego pracy.

Trzeba jednocześnie dodać że ochrona prawna nie rozciąga się na idee, odkrycia, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. Przedmiotem prawa autorskiego są natomiast utwory:

a. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
b. plastyczne,
c. fotograficzne,
d. lutnicze,
e. wzornictwa przemysłowego,
f. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
g. muzyczne i słowno-muzyczne,
h. sceniczne, sceniczno - muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
i. audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

Wiele wątpliwości w doktrynie wywoływała ostatnia kategoria utworu audiowizualnego. Ostatecznie uznano, że podstawowym elementem utworu audiowizualnego jest sfera wizualna (kryterium ruchomych obrazów). Dźwięk stanowi element ważny, lecz fakultatywny.

***

Tekst ustawy o prawie autorskim można znaleźć na wielu stronach intenetowych, np. na portalu sektora pozarządowego www.ngo.pl:





 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12174
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11683849

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.