Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.01.2009 11:03 Miasto:Frombork Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Krzysztof Chaja, AJ Placówka:Brak
Na tropie skarbów - zobacz!
Kadr z materiału telewizyjnego
Kadr z materiału telewizyjnego

- Warmia i Mazury to drugi po Dolnym Śląsku najbardziej atrakcyjny region dla poszukiwaczy skarbów - mówi Włodzimierz Antkowiak z Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej w Toruniu, która na początku lutego, w Okartowie, organizuje spotkanie szefów czołowych zespołów poszukiwawczych i ekspertów.

Włodzimierz Antkowiak towarzyszył doktorowi Piotrowi Lamparskiemu, który w ubiegłym tygodniu, przy pomocy georadaru, szukał we Fromborku pavimentum Mikołaja Kopernika.

Antkowiak od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem skarbów, jest też autorem książek na ten temat. Z informacji, jakie do niego dotarły, wynika, że np. we Fromborku, na Wzgórzu Katedralnym, są nie badane dotąd podziemia.

Jakie tajemnice kryje nasz region? Warmia i Mazury są dla poszukiwaczy atrakcyjne, bo słabo spenetrowane.

Jest tu wiele zbiorników wodnych i moczarów, w których zapewne znajdują się pamiątki z różnych okresów historii. Kto wie, czy na dnie lub w mule nie leżą np. pojazdy pancerne - obecnie jedne z najbardziej poszukiwanych z czasów II wojny światowej.

Jak mówi Włodzimierz Antkowiak, w jeziorze Golubskim za Ełkiem, na granicy dawnej Litwy i państwa krzyżackiego, Międzynarodowa Agencja Poszukiwawcza swego czasu prowadziła poszukiwania bombardy wielkiego księcia litewskiego Witolda. Akcja nie powiodła się, ale członkowie stowarzyszenia mają nadzieję, że działo zostanie w końcu wydobyte.

Z kolei na jeziorze Tonka (gmina Lubomino) utonęli żołnierze gwardii napoleońskiej, którzy rozbili obóz na zamarzniętej tafli jeziora. Odnalezienie np. uzbrojenia byłoby dużym wydarzeniem, bo - jak wskazuje Antkowiak - z okresu napoleońskiego pozostało na naszych terenach niewiele.

Kolejny interesujący wątek dotyczy dworów i pałaców dawnych Prus Wschodnich. Np. w Kwitajnach członkowie MAP zlokalizowali podziemne połączenie między oficyną a pałacem, o którym nikt wcześniej nie wiedział?

Stowarzyszenie, w którego szeregach są osoby z tytułami naukowymi i sukcesami na polu poszukiwania skarbów, jest otwarte na prośby i propozycje ze strony muzeów.

- Jesteśmy w stanie stworzyć ekipę najlepszych specjalistów w tej dziedzinie i rozpocząć pracę. Na początku lutego, w Okartowie, nad Śniardwami, organizujemy spotkanie szefów czołowych zespołów poszukiwawczych,  ekspertów i ludzi, którzy mają na swoim koncie sukcesy - dodaje Włodzimierz Antkowiak.

 

Reporterka: Agnieszka Jarzębska
Nagranie, montaż: Krzysztof Chaja

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456590

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.