Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.01.2009 06:05 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Współczesny Janko Muzykant? - posłuchaj!
Pod względem ubóstwa dzieci i młodzieży Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Biedy doświadcza niemal co trzeci młody Polak - przypomina w radiowej rozmowie dr Katarzyna Białobrzeska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Problem ubóstwa dotyczy szczególnie wiejskich dzieci. Okazją do rozmowy na ten temat, a także do refleksji dotyczącej szans edukacyjnych małych mieszkańców wsi, był projekt elbląskiego stowarzyszenia Jantar oraz Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid - Akademia Pana Kleksa.

Kilkumiesięczny program zakończył się w grudniu. Dzięki niemu dzieci z powiatów: elbląskiego i braniewskiego mogły skorzystać m.in. z różnego rodzaju zajęć artystycznych, i edukacyjnych. Miały zapewniony bezpłatny dojazd na kolejne spotkania i wyżywienie.

Odbyła się także konferencja Wsi spokojna, wsi wesoła, czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju.

Dr Białobrzeska, adiunkt w katedrze pedagogiki społecznej UWM, wskazuje, że o problemie ubóstwa mówi się głównie w kontekście osób dorosłych i bezrobotnych. Tymczasem bieda częściej dotyczy dzieci, niż dorosłych i ma zupełnie inny wymiar. Trudno też w tym przypadku mówić o winie, dlatego jest to temat niewdzięczny i rzadko poruszany przez polityków:  



Dr Krystyna Kutiak - Zakrzewska, także z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, od kilkunastu lat zajmuje się środowiskiem wiejskim. Bada m.in. edukacyjne szanse małych mieszkańców wsi. Wcześniej przez kilka lat pracowała w wiejskiej szkole.

Badaczka zauważa, że właśnie szkoła jest często jedyną instytucją, które interesuje się sytuacją wiejskich rodzin i całych środowisk.

- Na wsi powinna nastąpić zmiana mentalności. To, co na dziś należy robić, to zająć się edukacją rodzin i rodziców, by wiedzieli, jak wychowywać własne dzieci. Potrzebna jest praca u podstaw i podniesienie świadomości wychowawczej rodziców, bo teraz, tak wynika także z moich badań, jest ona bardzo niska - uważa Krystyna Kutiak - Zakrzewska:



Magdalena Czarnocka, koordynatorka projektu Akademia Pana Kleksa, uważa, że ważne jest pobudzanie lokalnych grup, które powinny zająć się tworzeniem szans edukacyjnych dla dzieci ze wsi:



W swoje ręce sprawy wzięli m.in. mieszkańcy Zielonki Pasłęckiej. Dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Społecznego czterdzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi weźmie udział m.in. w zajęciach z pedagogiem i psychologiem.

Dzieci mają się nauczyć np. tego, jak rozwiązywać konflikty, nazywać emocje i wzmocnić poczucie własnej wartości.

- Projekt był właściwie jedyną szansą na to, by uczniowie mogli spotkać się z ludźmi, którzy mogą im pomóc. W naszej szkole nie ma bowiem na co dzień ani psychologa, ani socjoterapeuty, ani w pełnym wymiarze pedagoga - mówi Iwona Andruszkiewicz:



Projekt Akademia Pana Kleksa - zintegrowanym programem wyrównywania szans dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich powiatu elbląskiego i braniewskiego był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13366325

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.