szukaj
Logowanie
- 70. rocznica wybuchu II wojny światowej to data, o której należy przypominać, którą trzeba czcić i szanować. Dochodzi bowiem do paradoksalnych sytuacji, że w niektórych kręgach polityków czy zachodnich historyków ostatnia wojna jest postrzegana przez pryzmat Holocaustu Żydów i wypędzenia Niemców. To totalne nieporozumienie, nieprawda i wielka krzywda dla Polski, która jako naród poniosła największy uszczerbek spośród narodów świata w tej wojnie - podkreśla w radiowej rozmowie elbląski historyk Lech Słodownik.
W tym roku minie 70 lat od wybuchu II wojny światowej, najpoważniejszego i najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. W interesującej rozmowie z Agnieszką Jarzębską Lech Słodownik przypomina, jakie nastroje panowały w Elblągu przed wojną i już po jej rozpoczęciu, a także co działo się później.
Zapytaliśmy też o to, jak powinniśmy obchodzić rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. - Należy pamiętać, że w 1939 roku niemiecki Elbląg leżał blisko granic z Polską i Wolnym Miastem Gdańskiem. Do 23 stycznia 1945 roku miasto było nietknięte, nie poniosło jakichkolwiek uszczerbków wojennych, nie było nalotów ani walk - mówi historyk:
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.