Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.12.2008 01:42 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł. - Ewa Trocka, AJ Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Fala za falą: echa marynarskiej wystawy
Kadr z materiału telewizyjnego
Kadr z materiału telewizyjnego
 Dzięki dobremu przyjęciu i dużemu zainteresowaniu prezentowaną w Elblągu wystawą zdjęć Fala za falą, jest szansa na upowszechnienie całej kolekcji, która liczy prawie tysiąc negatywów.
Przypomnijmy, wystawę fotografii dokumentujących życie codzienne polskich marynarzy w czasie II wojny światowej prezentowało Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu.

Zagmatwane, powojenne losy zdjęć z okrętów wojennych, które pływały pod polską banderą, sprawiły, że pierwszy i ostatni album fotograficzny przygotowano z nich w 1948 roku, w Londynie.

Z powodów politycznych nie był on dostępny w kraju. Jednak staraniem Jerzego Pertka, znanego pisarza - marynisty, do Polski trafiły negatywy. Niestety, Pertkowi nigdy nie udało się wykorzystać bogactwa, jakie otrzymał od środowiska emigracyjnego. Zdjęcia przeleżały w jego archiwum kilkadziesiąt lat. Dopiero po śmierci pisarza, po długich rozmowach, jego rodzina zdecydowała się na przekazanie kolekcji negatywów Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, która stworzyła Izbę Pamięci Jerzego Pertka.

W ostatnich latach, przy pomocy Stowarzyszenia Lastadia i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, udało się z części materiału przygotować wystawę. Był to pierwszy krok do przypomnienia cennej kolekcji.

Wystawa trafiła w październiku do Elbląga, gdzie nieoczekiwanie odnalazł się żyjący bohater jednej z bardziej charakterystycznych fotografii - mat Jan Mielcarzewicz z niszczyciela Krakowiak. Dzięki temu elbląska prezentacja wzbogaciła się o należący do mata album zdjęć z czasów wojny, mundur, odznaczenia i dokumenty. To dało impuls do kolejnych działań.

- Zamierzamy wystąpić o fundusze, które umożliwią wykonanie wielkoformatowych odbitek z całego zgromadzonego materiału - zapowiada Jerzy Matysiak z Biblioteki Raczyńskich. - Byłoby to, z jednej strony, działanie zabezpieczające dziedzictwo historyczne, z drugiej, umożliwiło szeroką prezentację fotografii. Przyczyniłoby się to do promowania postaw patriotycznych, tradycji narodowych i popularyzacji naszych dziejów.

Okazją do prezentacji całej kolekcji wojennych fotografii może stać się przyszłoroczny jubileusz Biblioteki Raczyńskich. Poznańska skarbnica wiedzy będzie bowiem obchodziła 180. rocznicę powstania.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11459495

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.